Český rozhlas žádá policii o vyšetření incidentu při protiislámské akci

Český rozhlas požádá Policejní prezidium o prošetření incidentu, který se stal při včerejší demonstraci proti islámu na Hradčanském náměstí v Praze. Během shromáždění několik agresivních útočníků opakovaně napadlo přenosový vůz ČRo, ale přítomní policisté na žádost o pomoc nereagovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přenosový vůz Českého rozhlasu na Hradčanském náměstí v Praze

Přenosový vůz Českého rozhlasu na Hradčanském náměstí v Praze | Foto: Eliška Malínská

Útočníci se násilně dobývali dovnitř přenosového vozu, pokusili se narušit vysílání rozhlasu a nakonec odpojili elektrocentrálu.

Redaktor Českého rozhlasu v této vypjaté situaci požádal o zakročení nedaleko stojící hlídku Policie ČR. Místo pomoci se však setkal s odmítavým a přehlíživým postojem přítomných policistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věc prošetříme a budeme řešit, řekl Českému rozhlasu policejní prezident Tomáš Tuhý

Věc chce nechat prověřit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), i když policii za sobotu obecně chválil.

„Jsem rád, že Policie ČR zvládla během sobotních událostí v Praze udržet situaci pod kontrolou. A to i přesto, že šlo o koncentraci několika vzájemně antagonistických akcí v průběhu jednoho dne. Zároveň jsem zadal policejnímu prezidentovi důkladné prošetření údajných excesů, na které v průběhu neděle upozornila některá média,“ reagoval Chovanec v tiskové zprávě.

Na kontrolách se podle něj bude podílet i audit ministerstva vnitra.

Na Hradčanském náměstí v Praze se včera odpoledne sešla více než tisícovka lidí na shromáždění, které svolal Blok proti islámu a hnutí Úsvit.

Řečníci v projevech kritizovali zastánce uprchlíků, české i evropské politiky a varovali před migrací do Evropy. Akce byla součástí celoevropských protestů organizovaných hnutím Pegida.

Tisková zpráva k incidentu na webu ČRo

Číst článek

Kromě chování policistů u přenosového vozu Českého rozhlasu chce nechat Chovanec prověřit třeba i nařčení, které se objevovalo na sociálních sítích, podle nějž policisté přestrojení za neonacisty vyvolávali konflikty se zastánci uprchlíků.

„Výsledky tohoto šetření chci mít k dispozici do dvou týdnů. Následně s nimi seznámím veřejnost,“ uvedl Chovanec.

Policejní prezident Tomáš Tuhý připustil, že mohlo dojít i k selhání jednotlivce, nemělo by to však podle něj vrhat špatné světlo na postup policie během „náročného dne“.

„Celá Evropa dnes zažívá řadu zásadních extrémních shromáždění, při kterých dochází k narušování veřejného pořádku. Myslím, že včera obyvatelé Prahy jasně viděli, jaká byla role policie, že zvládli tuto situaci a ochránili i skupinky, které se pohybovaly poblíž shromáždění a kde mohlo docházet k incidentům,“ řekl Tuhý.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme