Český rozhlas získal v soutěži Novinářská cena 2012 dvě ocenění

Tým pořadu 20 minut Radiožurnálu získal ocenění v soutěži Novinářská cena 2012. Martin Veselovský s Petrem Dudkem se stali vítězi v kategorii Nejlepší rozhovor - ten natočili s karlovarským radním Václavem Sloupem. Cenu získal také zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška za rozhovor s režisérkou Agnieszkou Hollandovou pro časopis Reflex.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Veselovský a Petr Dudek | Foto: Khalil Baalbaki

V deseti kategoriích žurnalistických cen Nadace Open Society Fund letos soutěžilo 350 příspěvků z tištěných a internetových médií, rozhlasu a televize. Odborné poroty oceňovaly nejen samotné téma, ale také nápad a zpracování.

V kategorii Rozhovor, beseda, diskuze zvítězili zástupci Českého rozhlasu Martin Veselovský a Petr Dudek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s náměstkem hejtmana Karlovarského kraje pro školství, mládež a tělovýchovu Václavem Sloupem o tom, proč proti jeho jmenování protestují nejen učitelé i čím by chtěl pomoci k zlepšení situace v tomto resortu

Cenu získali za rozhovor, který vysílal Radiožurnál s Václavem Sloupem, karlovarským radním a bývalým členem pohraniční stráže. Porota ocenila důrazné vedení rozhovoru a kladení otázek.

„Pan Václav Sloup je přesvědčený komunista, který je přesvědčený, že před rokem 1989 bylo všechno v pořádku včetně střílení lidí na hranicích, takže se stačilo jenom trochu neústupně ptát a ten rozhovor se dělal vlastně sám,“ popsal Veselovský vznik oceněného rozhovoru a dodal:

„Když se ukázalo, že je takhle zaťatý a zároveň to nevidí nijak ideologicky, ale čistě prakticky, tak s ním to najednou dostalo dimenzi spíše jenom užaslého pozorovatele toho, co jemu se odehrává v hlavě.“

Petr Vavrouška | Foto: Alžběta Švarcová

Bodoval také zahraniční zpravodaj Petr Vavrouška za nejlepší rozhovor s názvem Palach je můj osud, vedený s polskou filmovou režisérkou Agniezkou Hollandovou pro týdeník Reflex. Autor podle poroty dal prostor k vyjádření, citlivě ji vedl k podstatě věci a odhalil její hlubokou lidskost.

„Přišlo mi škoda, že rozhovory, které vznikaly pro rozhlas, se využily jen ve třech čtyřech minutách a toho materiálu bylo hodně. Takže jsem chtěl, aby to někde vyšlo na větší ploše,“ vysvětlil Varouška, proč začal také psát do časopisu Reflex.

Čestné uznání pro Radku Kvasničkovou

Čestné uznání v kategorii audiovizuální žurnalistiky Nejlepší reportáž získala redaktorka Českého rozhlasu Radka Kvasničková, která si ocenění velmi váží:

Radka Kvasničková | Foto: Libor Teichmann

„Pro mě je to povzbuzení do další práce a také jakási reflexe toho, že člověk asi jde, doufám, správnou cestou, a jsem také ráda, že to získal pořad o holocaustu.“

Soutěžilo se také v kategoriích nejlepší komentář, reportáž, analyticko-investigativní příspěvek či československý kreslený vtip. Poroty hodnotily také besedy a diskuze.

Každá kategorie měla svou odbornou porotu složenou z osobností z akademické, mediální a neziskové sféry. Vítěz každé kategorie získal 20 tisíc korun.

Tradičně nejvíc příspěvků bylo v psané žurnalistice. Porota hodnotila 85 psaných reportáží. V kategoriích audiovizuální žurnalistiky byla letos naopak menší konkurence.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petry Benešové z předávání Novinářských cen 2012

Mezi nejlepšími byli také redaktoři České televize, například dvakrát oceněný Josef Pazderka, a také novináři z Lidových a Hospodářských novin.

Oproti předešlým dvěma ročníkům posílila online žurnalistika, kde porotci ocenili hlavně užší propojení nových technologií a vyprávění samotného tématu. Kompletní výsledky jsou na internetových stránkách www.novinarskacena.cz.

Petra Benešová, kko, ak, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme