Český stát uzavřel smír s bankou Nomura

Česká vláda se s vedením japonské banky Nomury definitivně dohodla na smíru a tedy na ukončení dosavadních arbitráží. Pro Českou republiku to znamená, že nebude muset Nomuře platit desítky miliard ze neochránění její investice v Česku, na druhou stranu od ní ale nezíská ani žádné odškodnění za postup Nomury při správě IPB.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zástupci Nomury a české vlády

zástupci Nomury a české vlády | Zdroj: ČTK

Po složitých jednáních byla ve čtvrtek odpoledne uzavřena dvoustranná smlouva o narovnání sporů v kauze IPB mezi Českou republikou a finanční skupinou Nomura. Nomura se podle smlouvy vzdá veškerých nároků vůči Česku a zastaví všechny spory, které vůči státu vede. Česko naopak stáhne žalobu na ochranu investic a zajistí zastavení všech sporů s Nomurou. Smlouva předpokládá, že se k dohodě připojí i ČSOB, která zkrachovalou IPB převzala.

Obě strany se ve vzájemné smlouvě zavazují, že nezahájí žádné nové spory. Neznamená to ale, že Česká republika nebude muset za arbitráž nic platit. Dohoda podle ministra financí Vlastimila Tlustého nespočívá v úplně nulové variantě, ale případné platby budou na základě rozhodnutí nového arbitra omezeny mantinely. Půjde řádově o miliardy korun.

Vláda v rámci dohody přistoupila také na řešení trestně-právních otázek. Nomura dlouhodobě požadovala beztrestnost pro své manažery v kauzách spojených s IPB. V dokumentu, který má Český rozhlas k dispozici, se k této otázce doslovně píše: "V rámci celkového narovnání vztahů bylo nezbytné ukázat vůli i k řešení trestně-právních otázek. Vláda projevila svou vůli tím, že uložila ministru financí, aby jejím jménem požádal prezidenta České republiky o udělení milosti vyšetřovaným osobám."

Vlastimil Tlustý už o milost pro zástupce Nomury požádal. "Pokud se vláda obrátí na prezidenta republiky s nějakou takovou žádostí, bude se prezident touto žádostí vlády zabývat stejně tak, jako se zabývá kteroukoliv jinou žádostí o milost," řekl Českému rozhlasu o postupu prezidenta Václava Kaluse jeho mluvčí Petr Hájek.

Spokojenost nad smírem neskrýval mluvčí Nomury Jiří Hrabovský: "Jsme opravdu rádi, že bylo dosaženo pozitivního výsledku. To znamená, že došlo k narovnání všech těch sporů a k jejich definitivnímu ukončení."

Ve dvou vzájemných sporech požadovalo Česko po Nomuře v pařížské arbitráži 120 miliard korun a Nomura žádala odškodné 40 miliard korun u arbitráže v Londýně. Česko žalovalo japonskou finanční skupinu za to, že svým postupem v IPB způsobila krach této banky a poškodila tak stát. Naopak londýnská arbitráž na jaře potvrdila, že Česko nedokázalo ochránit investice Nomury. Už před pár lety byly obě strany blízko dohodě o nulovém vypořádání. Nomura byla ochotna ustoupit, jednání ale zkrachovala.

Expremiér Miloš Zeman, za jehož vlády došlo k uvalení nucené správy na IPB, vyjádřil pochybnosti o tom, že uzavřený smír je pro Českou republiku výhodný.

"Myslím si, že bychom měli oddělit dvě věci: subjektivní pochybnosti o korektnosti postupu Nomury, zejména v případu České pivo, a schopnost našich úřadů nebo našich právních zástupců tyto pochybnosti adekvátně doložit. Takže domnívám se, že je věcí aktivních politiků, aby v této věci rozhodli," řekl Zeman Radiožurnálu.

Milan Kopp, Marika Táborská, Hana Hikelová, Naďa Bělovská, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme