Migrace i vyšší porodnost než úmrtnost. Počet obyvatel Česka letos stoupl na 10,68 milionu

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Také se více lidí narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad.

Praha (Aktualizováno: 9:42 12. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad | Foto: Tomáš Adamec

„V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo o téměř 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným,“ uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V Česku žije nejvíce obyvatel od konce druhé světové války, přírůstek způsobuje hlavně migrace

Číst článek

Nemanželských dětí přišlo na svět proti stejnému období loňského roku o tři procenta méně a dětí narozených v manželství bylo o dvě procenta méně.

Počet zemřelých meziročně klesl zhruba o 1500 na 83 700. Převažovali mezi nimi muži a v průměru jim bylo 72,8 roku. Průměrný věk zemřelých žen byl o sedm let vyšší.

Stěhováním se populace České republiky od ledna do konce září zvětšila o 29 900 lidí, meziročně jich bylo o zhruba 2200 více. Podle statistiků přitom zesílily oba proudy stěhování. Ze zahraničí se do Česka přistěhovalo 49 200 lidí, naopak 19 300 ze země odešlo. Mezi přistěhovalými i vystěhovalými dominovali Ukrajinci. Na druhém místě skončili Slováci následovaní občany Rumunska a Ruska.

Pokles ve srovnání s loňským rokem statistici zaznamenali u sňatků, kterých obyvatelé České republiky za devět měsíců uzavřeli 47 100, o rok dříve jich bylo o 1650 více. Na druhou stranu rozvodů bylo zhruba stejně, asi 17 600.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme