Český statistický úřad úspěšně vyzkoušel systém zpracování volebních výsledků

Český statistický úřad je připravený na zpracování výsledků předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Naposledy před pátečním otevřením volebních místností dnes otestoval počítačový volební systém.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad

Český statistický úřad | Foto: Tomáš Adamec

Zkouška dopadla podle Františka Konečného, který sčítání řídí, úspěšně:

„Jsme připraveni, otestovali jsme celý systém. Začali jsme testováním zkušebních dat a zkušebního příkladu tak, abychom otestovali programové vybavení a správnost algoritmů. Poté jsme pokračovali zátěžovými testy, které mají dvě části. Všechny testy i úvodní příklad proběhly v pořádku.“

Testovala se i reakce na případný výpadek systému. Český statistický úřad má připraveny záložní varianty zpracování dat i záložní zdroje energie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf zpracování výsledků letošních voleb do Poslanecké sněmovny František Konečný přiblížil i cestu jednotlivých hlasů z volební urny až na statistický úřad

Zpracování hlasů začíná po uzavření volebních místností. Teprve tehdy se otevřou volební schránky a okrsková komise začne se sčítáním. Nejprve ovšem prověří platnost hlasovacích lístků.

„Postupným sčítáním platných hlasovacích lístků dospěje k výsledku hlasování za celý volební okrsek. Celkové součty, počty hlasů za jednotlivé strany a přednostní hlasy kandidátů, pak okrsková volební komise přepíše do zápisu. Zápis může samozřejmě pořídit i v programu, který náš úřad distribuuje,“ popisuje Konečný.

Zápisy nebo také datové nosiče pak členové komise předají na takzvaných přebíracích místech zaměstnancům Českého statistického úřadu. Ti pak zápisy zkontrolují a přepíší do systému, případně načtou a prověří obdržená data.

První výsledky do půl hodiny

„Bezchybná data ukládáme do centrální databáze. Neprodleně po převzetí údajů centrální databází jsou data za okrsek zveřejněna na internetu a zahrnuta do celkových výsledků hlasování,“ dodává Konečný.

První výsledky nadcházejících voleb do sněmovny by měly být známé do 30 minut poté, co se v sobotu ve 14 hodin zavřou volební místnosti. Přesný obrázek o tom, jak dopadly jednotlivé strany, bude zhruba za čtyři hodiny po ukončení hlasování. Oficiální zisky hlasů a mandátů pak až příští týden ve středu.

Konečný ovšem upozorňuje, že celkové výsledky je možné zpracovat až po převzetí dat za poslední volební okrsek. Těch je přitom asi 14 900.

V pondělí je státní svátek a tak se Státní volební komise sejde k projednání výsledků a průběhu sněmovních voleb až v úterý. Od čtvrtka pak poběží zákonná desetidenní lhůta, v níž by lidé mohli případně výsledky voleb zpochybnit u Nejvyššího správního soudu.

Jaroslav Skalický, krw, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme