Svaz bojovníků za svobodu nezruší lidickou buňku. ‚O přerušení nemohou členové sami žádat,‘ tvrdí

Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) nemá v plánu rušit lidickou organizaci, ve které desítky jejích členů pozastavily své členství. V pátek to sdělil mluvčí ČSBS Ioannis Sideropulos. Zároveň poznamenal, že sám člen svazu nemůže své členství pozastavit. Sideropulos tak reagoval na středeční oznámení několika desítek členů oblastní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Lidice o pozastavení svého členství ve svazu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička při pietní akci

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička při pietní akci | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Profimedia

Podle prohlášení, které zveřejnila předsedkyně lidické organizace Jana Bobošíková, bylo důvodem kroku lidických členů ČSBS jejich dlouhodobá nespokojenost s tím, jak současné vedení svaz řídí, jak hospodaří a koho vyznamenává.

„Institut pozastavení členství v ČSBS je trestem proti těm členům, kteří porušují stanovy nebo usnesení volených orgánů ČSBS, jako je výkonný výbor a ústřední výbor, a nemůže ho vyhlásit sám člen svazu,“ uvedl Sideropulos. Na otázku o další budoucnosti lidické organizace odpověděl, že oblastní výbor ČSBS se sám zrušit nemůže, protože byl zřízen rozhodnutím Ústředního výboru ČSBS. „A ten rušit lidickou organizaci ČSBS nehodlá,“ uvedl.

Desítky členů lidické organizace pozastavily své členství v Českém svazu bojovníků za svobodu

Číst článek

Členové lidické organizace v prohlášení uvedli, že už v listopadu 2018 vyjádřili znepokojení nad „nedostatečnou prezentací ČSBS navenek, vnitřním organizačním chaosem“ a některými kroky vedení, které podle nich vedou k poklesu prestiže ČSBS a odlivu členů. Kritizovali také vyznamenávání příslušníků represivních složek nedemokratického režimu medailemi ČSBS.

Hospodaření svazu

Naráželi tím na ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování protirežimních demonstrací. Vedení svazu v čele s předsedou Jaroslavem Vodičkou se hájilo tím, že Ondráček přispěl na opravu pomníků.

Vývoj svazu se podle prohlášení navzdory dvouleté snaze nepodařilo zvrátit. „Vzhledem k historickému významu, odkazu a potenciálu ČSBS se však členové rozhodli prozatím členství neukončovat, nýbrž pouze pozastavit tak, aby v případě zjednání nápravy existoval prostor pro znovuobnovení spolupráce na ochraně principů a hodnot, za které naši předkové umírali a které se od roku 1945 snažili předávat novým generacím,“ dodali členové lidické organizace v prohlášení.

Vodičkův svaz bojovníků za svobodu vrátil dobrovolně státní dotaci. Aby se vyhnul daňové kontrole

Číst článek

Jednou z výtek vůči vedení svazu je jeho hospodaření. „Na obecnou otázku, nebo výtku o hospodaření ve svazu se těžko může ve stručnosti odpovědět. Zájemci o odpověď by měli nastolit otázku konkrétně, tím spíše, že kontrola ministerstva financí porušení rozpočtové kázně v hospodaření ČSBS neshledala,“ poznamenal Sideropulos.

Server iROZHLAS.cz minulý týden uvedl, že ČSBS vrátil státu více než 762 000 korun z dotace, kvůli které mu hrozila daňová kontrola. Nedostatky v hospodaření spolku zjistilo ministerstvo financí při loňské kontrole. Ročně dostává svaz ze státního rozpočtu na svou činnost 6,3 milionu korun. Finanční správa se hospodařením ČSBS začala zabývat zkraje roku na základě podnětu od ministerstva financí. To prověřovalo využití dotací poskytnutých v letech 2016 až 2018, kdy svaz od resortu získal celkem 19 milionů korun. Chyby kontrola našla u výdajů za asi 900 000 Kč.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme