Problematických 900 tisíc. Ministerstvo našlo chyby v hospodaření Vodičkova svazu bojovníků za svobodu

Ministerstvo financí našlo v hospodaření Českého svazu bojovníků za svobodu se státními dotacemi za minulé tři roky chyby za 900 tisíc korun. Svaz v dotyčných letech 2016 až 2018 dostal od státu zhruba 19 milionů korun. Uvedla to v úterý Česká televize. Svaz podle prověrky nedovedl prokázat, za co utratil část peněz. Funkcionáři si ale také měli vyplácet více peněz, než dovolují pravidla. Předseda svazu Jaroslav Vodička to odmítl komentovat.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička | Zdroj: Profimedia

„Existuje podezření z porušení rozpočtové kázně. Jsou tam určité faktury za služby, které nebyly úplně prokázány jako efektivní. Jsou tam například překročení dohod o provedení práce,“ řekla České televizi ministryně financí Alena Schillerová za ANO.

Svaz bojovníků za svobodu inklinuje k minulému režimu, vyhněte se jeho akcím, doporučuje Senát

Číst článek

Resort nyní předá výsledky kontroly finančnímu úřadu. Svazu hrozí, že bude muset 900 tisíc korun vrátit.

Ministerstvo financí již dříve navrhlo v rozpočtu na příští rok udělit Českému svazu bojovníků za svobodu dotaci 6,3 milionu, tedy stejně vysokou jako v předchozích čtyřech letech. Udělení dotace i navzdory odhaleným chybám Schillerová nadále podporuje.

„Já bych tyto věci neslučovala. Vezměte si, že od roku 1990 každá Poslanecká sněmovna vlastně tuto dotaci tomuto spolku schválila. Takže si myslím, že to víceméně letos podpoříme,“ dodala ministryně.

O státním rozpočtu na rok 2020 bude sněmovna hlasovat ve středu. Poslanci části opozičních stran navrhují dotaci pro Vodičkův svaz v rozpočtu snížit, nebo ji svazu zcela odebrat. Komunisté, kteří vládu ANO a ČSSD dlouhodobě tolerují, ale spojují podporu tomuto spolku s podporou celého státního rozpočtu. 

Premiér Andrej Babiš z ANO už loni ve sněmovně prohlásil, že nepodpoří návrh, aby svaz bojovníků za svobodu dostal letos z vládou schválené předlohy státního rozpočtu 6,3 milionu korun. Sněmovna ale návrhy opozice na odebrání nebo snížení dotace svazu loni neschválila, Babiš se v obou případech postavil proti. Peníze pro svaz tak nakonec v letošním rozpočtu zůstaly.

Ocenění pro Ondráčka

Některé instituce či samosprávy však už dotace ze svých rozpočtů pro tento svaz v poslední době odmítají proplácet, nebo je snížily. Kritizují některé kroky vedení svazu.

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, bývalý spolupracovník komunistické policie, loni ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování protirežimních demonstrací. Svaz se hájil, že Ondráček přispěl na opravu pomníků z období první a druhé světové války.

Vodička nedostane slovo na pietě v Lidicích. Proti šéfovi svazu bojovníků se postavil přeživší vyhlazení

Číst článek

Kritice svaz čelil také za vylučování členů, kteří se vymezovali proti vedení svazu. Pozornost vzbudil i Vodičkův projev na loňské tryzně v Terezíně, židovské obce označily jeho výroky o uprchlících za xenofobní. Zástupci památníku pak letos oznámili, že už nebudou s Vodičkovým svazem na pořádání tryzny spolupracovat.

Některé úřady pak se svazem nespolupracují tolik co dřív. Ministr obrany Lubomír Metnar za ANO letos v březnu řekl, že akce svazu bojovníků za svobodu jsou zneužívány k politické agitaci a útokům proti českému spojenectví v NATO. Ministerstvo proto s tímto svazem omezilo spolupráci.

Senát začátkem roku doporučil svým členům, aby omezili účast na akcích pořádaných tímto svazem. Podle únorového usnesení horní komory opouští tato organizace původní hodnoty a přiklání se k bývalému režimu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme