Poslanci ODS chtějí odebrat dotaci Vodičkovu svazu bojovníků za svobodu, jeho činnost je ‚problematická‘

Ve sněmovně se objevil první návrh na přesun peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Podala ho skupina poslanců ODS, kteří chtějí odebrat plánovanou dotaci 6,3 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu. Peníze chtějí poslanci Jakub Janda, Jana Černochová, Pavel Žáček a Vojtěch Munzar přesunout jiným spolkům. Předseda KSČM Vojtěch Filip je za to kritizuje. Obdobné návrhy podané v předchozích dvou letech neuspěly.

Praha (Aktualizováno: 17:16 14. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu | Foto: David Sedlecký, Creative Commons Attribution 4.0 International

Peníze z plánované dotace by si měly rozdělit Spolek pro zachování odkazu českého odboje, Památník Šoa Praha, Platforma Evropské paměti a svědomí a Sdružení bývalých politických vězňů ČR a také Československá obec legionářská.

„Už jsou s tím trapní. Neštítí se pro překrucování historie likvidovat organizace občanské společnosti,“ sdělil v reakci předseda KSČM Filip.

Poslanci uvádějí, že činnost svazu se v posledních letech ukazuje jako problematická. Zejména pod současným vedením, a především pod vedením předsedy Jaroslava Vodičky a aktivitám, které svým jménem zaštiťuje, se činnost spolku jeví jako nepřijatelná, uvádějí poslanci jako jeden z důvodů.

Desítky členů lidické organizace pozastavily své členství v Českém svazu bojovníků za svobodu

Číst článek

Poslanec Jakub Janda (ODS) už za své výroky na adresu svazu čelil trestnímu stíhání. V říjnu 2018 řekl ve sněmovně, že je „bytostně amorální, aby pofidérní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomocí vražd a sovětských tanků, z veřejných peněz“. Reagoval tak na to, že svaz ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka.

Ondráček se před listopadem 1989 účastnil policejních zásahů proti účastníkům protirežimních demonstrací. Svaz ho ocenil za to, že přispívá na opravy válečných pomníků a účastní se jeho akcí. Sněmovní mandátový a imunitní výbor posléze oznámení na Jandu odložil.

Pokusy z minulosti

Návrhy odebrat dotaci Českému svazu bojovníků za svobodu už se ve sněmovně objevily dříve. V letech 2018 a 2019 však neuspěly. Loni přišla s tímto návrhem například poslankyně Starostů Věra Kovářová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

V roce 2018, kdy tyto návrhy rovněž neuspěly, řekla předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM), že zachování dotace svazu je jednou z podmínek KSČM pro podporu rozpočtu.

Český svaz bojovníků za svobodu

Český svaz bojovníků za svobodu sdružuje účastníky národního boje za osvobození ve druhé světové válce, jakož i jejich rodinné příslušníky a pozůstalé po nich. Některé instituce či samosprávy však už dotace ze svých rozpočtů pro svaz odmítaly proplácet, nebo je snížily. Kritizují kroky vedení svazu, jako třeba ocenění poslance Ondráčka.

Letos i loni odmítla poskytnout dotaci rada města České Budějovice. Loni odmítly podpořit svaz například Hradec Králové nebo Jihlava. Plzeň dotaci pro svaz výrazně snížila. Kritice svaz čelil také za vylučování členů, kteří se vymezovali proti vedení svazu, nebo za projev předsedy Vodičky na tryzně v Terezíně v roce 2016, který židovská obec označila za xenofobní.

Česká televize loni v prosinci uvedla, že ministerstvo financí našlo při kontrole hospodaření svazu chyby zhruba za 900 tisíc korun. Týkaly se hospodaření se státními dotacemi za roky 2016 až 2018.

Server iROZHLAS.cz letos v létě informoval, že svaz vrátil státu víc než 762 tisíc korun z dotace, kvůli které mu hrozila kontrola.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme