Český Těšín: hlídání voleb je nutné, znovu hrozí podvody

V Českém Těšíně probíhají opakované komunální volby, účast je zatím velká. Město je pod nezvykle ostrým dozorem – zástupce Transparency International, policisté a další státní úředníci zjišťují, zda se zde jako na podzim nekupčí s voličskými hlasy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most Družby v Českém Těšíně - hraniční přechod do Polska | Foto: www.tesin.cz/

Hned zrána museli členové volební komise okrsku číslo 11 zneplatnit hlas muže, který využil velkého počtu lidí v místnosti, vzal si obálku, se kterou odešel, a pak se vrátil s vyplněným lístkem.

Na stejném místě volila i paní Alžběta. Stejně jako řada dalších lidí je pohoršená – myslí si, že za všemi dosavadními potížemi stojí jediný člověk, kontroverzní lídr jedné z kandidátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka ČRo Ivana Šuláková přichází s aktuálními informacemi o opakovaných volbách v Českém Těšíně

„Toto, co se děje, je vrchol. Je mi přes sedmdesát a nenechám ze sebe dělat blázna od takového člověka. Přitom to stojí peněz, a že na jednoho pána není metr, to je smutné. Rádi jsme s mužem chodili k volbám, ani jedny jsme nevynechali, ale potřetí už nepřijdu,“ upozorňuje.

Přítomný zástupce Transparency International sleduje osobně volební dění ve všech okrscích. Radiožurnálu sdělil, že výsledkem bude zpráva s podklady pro návrhy legislativních změn.

„I on potvrdil, že náznaky kupování hlasů zde jsou, ale jejich metody jsou oproti říjnu daleko sofistikovanější a bude mnohem obtížnější získat důkazy,“ informuje reportérka Českého rozhlasu Ivana Šuláková.

Podle jejích zjištění se může kupčení s hlasy týkat privatizace městských kotelen, které spravuje Bytový podnik. S celou kauzou je údajně spjat lídr kandidátky, s jejímiž hlasy se v říjnu kupčilo.

Starý Plzenec: ČSSD tlačí na voliče

Další z obcí, kde lidé jdou k urnám znovu, je Starý Plzenec. Krajský soud tam označil říjnové volby za neplatné, protože na kandidátce jedné strany byli dva lidé, kteří neměli ve městě v době voleb trvalé bydliště.

Do místní základní školy proudí desítky voličů, řada z nich ale nevěří, že volby budou korektní. Tlak na voliče vyvíjí především ČSSD, která v říjnu dala podnět pro opakování voleb a dělá vše pro to, aby nyní uspěla. Protože však většina voličů hlasuje stejně jako v říjnu, sociální demokraté by zvítězit neměli.

Ivana Šuláková, Lucie Maňourová, David Havelna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme