Češky unesené v Pákistánu mohly být osvobozeny dříve, spekulují média

Zpráva o propuštění Hany Humpálové a Antonie Chrástecké přišla v sobotu jako blesk z čistého nebe. O osudu Češek unesených před dvěma lety v Pákistánu české úřady zarytě mlčí. O osvobození mladých žen usilovali diplomaté, tajné služby a ve hře mělo být i vysoké výkupné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvě Češky unesené v roce 2013 v Pákistánu jsou volné. Antonie Chrástecká (vlevo) a Hana Humpálová na snímku zveřejněném tureckou humanitární organizací IHH

Dvě Češky unesené v roce 2013 v Pákistánu jsou volné. Antonie Chrástecká (vlevo) a Hana Humpálová na snímku zveřejněném tureckou humanitární organizací IHH | Zdroj: ČTK

O tom, co se přesně dělo, ale vláda nic prozradit nechce. A zřejmě o tom nebudou smět mluvit ani zachráněné ženy. Některé podrobnosti se přesto v médiích objevily.

S jistotou je známé, že dívky byly uneseny předloni v březnu, kdy je neznámí ozbrojenci vyvedli z linkového autobusu na íránsko-pákistánské hranici. Kam je pak odvezli, o tom už nikdo oficiálně mluvit nechce. Nejčastěji se objevují spekulace, že to mohlo být do hor v Afghánistánu nebo Pákistánu.

Deník Mladá Fronta Dnes píše, že americkým tajným službám se podařilo už pár měsíců od únosu dívky najít, a to právě v horách na hranici mezi oběma zeměmi.

Česká vláda od počátku tvrdila, že na záchraně unesených dívek pracuje. Jak přesně, ale kvůli jejich bezpečnosti tajila.

Poděkování IHH

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD oficiálně poděkoval jen turecké humanitární organizaci IHH, kterou označil za klíčového hráče při vyjednávání s únosci.

Podle Lidových novin ale za úspěchem stála především vlivná arabská monarchie Katar. Deník píše, že právě tamní úřady, jejichž kontakty sahají i do "pološera" radikálních islamistických organizací, významně přispělo k tomu, že se Antonie Chrástecká a Hana Humpálová vrátily domů.

Unesené Češky | Foto: Facebookový profil Hanka a Tonča Domů

Podle deníku Mladá Fronta Dnes mohly být ale zachráněny podstatně dříve, už v květnu 2013. Tehdy měly pákistánské, české a americké tajné služby chystat osvobozovací akci. V poslední chvíli ale vrtulník s vojáky zastavila písečná bouře. Další pokus už české rozvědky neopakovaly. Zřejmě kvůli zatčení špiček vojenského zpravodajství v kauze Nagyová, píše deník.

Zaplatilo se výkupné?

Česko také odmítá, že by za ženy zaplatilo výkupné. Únosci si prý účtovali až půl miliardy korun.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD znovu prohlásil, že stát únoscům výkupné ze zásady nevyplácí. Týdeník Respekt ale píše, že na některé požadavky islamistů Česko nakonec pravděpodobně přistoupilo.

Původně si únosci měli říct o 200 milionů dolarů, tedy asi o zmíněnou půlmiliardu korun. Postupně se ale mělo podařit částku usmlouvat jen na 2 miliony dolarů, tedy asi 50 milionů korun.

Nepřímo tuto možnost připustil vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL, který v České televizi řekl, že dívky neunesli teroristé, ale zločinci, kterým šlo hlavně o peníze.

Obě ženy se už vrátily do Česka.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme