Český voják obdržel ocenění americké armády za statečnost

Bronzovou hvězdu, čtvrté nejvyšší bojové ocenění americké armády, dostal rotný Michal Novotný ze 102. průzkumného praporu v Prostějově. Na základně Shank ve východoafghánské provincii Lógar ho společně s dalšími osmi americkými vojáky vyznamenal americký generál Martin Dempsey.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci si vánoční atmosféry v Afghánistánu příliš užít nemohou | Foto: Ministerstvo obrany ČR, Jindřich Plescher

Michal Novotný loni v listopadu zachránil v Afgánistánu život americkému vojákovi, který přišel při výbuchu o obě nohy a ruku. Běžný průzkum terénu v Afghánistánu se náhle změnil v drama, když explodovalo několik nastražených bomb.

„Ozval se výbuch, chvilku samozřejmě byl trošku zmatek, protože jsme nevěděli, jestli je to minometný útok, jestli je to tahle nástraha. Takže po rychlé koordinaci mně kulomeťák nahoře na autě říkal, že tam vidí raněného, tak jsem řidičovi řekl, ať mi sklopí dveře od auta a vlastně jsem vyrazil poskytovat tu první pomoc,“ vzpomíná oceněný voják.

Raněného prý zahlédl asi sedm metrů od kráteru po výbuchu. Vytáhl ho do bezpečnějšího prostoru na pevnou komunikaci a začal ošetřovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Radka Kvasničková zpovídala oceněného vojáka

„V tu dobu už tam byli další kluci, kteří mi pomáhali s ošetřováním. A ve čtrnácté minutě tam sedal medivac, odsunový vrtulník. Myslím si, že to bylo provedené dobře,“ dodává šestadvacetiletý Michal Novotný.

Velitel roty Milan Němec si jeho činu považuje: „Určitě jako velitel roty jsem na něho hrdý. Co vlastně tam v té misi dokázal a jakým způsobem pomohl tomu americkému vojákovi. Jsem rád, že dokázal uplatnit v praxi to, co se naučil během výcviku, ať už teda u nás nebo ve Spojených státech, kde absolvoval nejcennější kurz pro special forces mediky. A zachránil život, což je opravdu to nejvyšší, co může být.“

Obdržení bronzové hvězdy bylo pro Michala Novotného do určité míry překvapením. Připouští ale, že vliv měly i jeho celkové výsledky během působení v Afghánistánu.

„Já jsem tam v podstatě díky kurzům a díky certifikacím, které mám ze Států, byl možný působit na polním předsunutém týmu s Američany a v podstatě jsem i létal se zdravotnickým odsunem mimo základnu. Takže díky tomu vlastně i z dalších případů mě navrhli chirurgové a potažmo ten zdravotnický personál na tohle vyznamenání,“ vysvětluje.

Za sebou už má dvě mise a příští rok se chystá na další výjezd. „Rád bych se ho zúčastnil už jenom z toho důvodu, že si myslím, že zkušenosti, které mám, se určitě budou hodit. A byl bych rád, aby moji kluci měli pocit, že tam s sebou mají někoho, kdo ví, co dělat, protože zase může vyvstat další problém,“ uzavírá.

Radoslava Kvasničková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme