Český voják zahynul na základně v Bosně

Na základně českého kontingentu v Bosanské Krupě v Bosně utrpěl smrtelná zranění český voják 5. mechanizovaného praporu v misi SFOR. Smrt třiadvacetiletého praporčíka zavinil výbuch minometného granátu. K tragické události došlo při zneškodňování munice zajištěné našimi vojáky u místního obyvatelstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Zraněný praporčík byl vrtulníkem dopraven do vojenské nemocnice v Šipovu, kde po převozu zemřel.

Podle náčelníka generálního štábu naší armády Jiřího Šedivého se voják zřejmě nadýchal zplodin, které při explozi vznikly. Okolnosti neštěstí na místě šetří česká vojenská policie.

Přesná příčina výbuch dosud není známa. Třiadvacetiletý ženista pocházel z litoměřické jednotky. Jeho dva kolegové, se kterými likvidoval minometné granáty zabavené místnímu obyvatelstvu, jako zázrakem vyvázli bez zranění. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka šlo o specialistu, který věděl, s jakou municí pracuje. Předpokládá se proto, že nešlo o chybu ženisty, ale že explozi zřejmě zapříčinila výrobní vada zabavené munice. Zatím ale nelze vyloučit ani pochybení vojáků.

Armáda informovala rodiče zabitého vojáka a poskytla jim lékaře. U jednotky v Bosně je stísněná nálada: ženisté dostali volno a mají k dispozici psychologa a kaplana.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Petr Vavrouška, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme