Český voják zneškodnil teroristu, Evropská unie ho vyznamenala za mimořádné zásluhy

Vysoké vyznamenání ve středu Evropská unie udělila četaři C. H. ze 44. lehkého motorizovaného praporu za to, že vloni 21. března při teroristickém útoku v Mali zneškodnil útočníka. Četař je prvním nositelem této medaile.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava vojáků na misi na Mali | Foto: Kateřina Kratochvílová

Společně s dalšími vojáky bránil hotel v maliském hlavním městě Bamaku, kde sídlí velení výcvikové mise Evropské unie. Ochranu tohoto sídla mají na starost čeští vojáci.

Na hotel zaútočil jeden muž vyzbrojený útočnou puškou AK-47 a granáty. Za útokem ale stála celá skupina ozbrojenců. Podle velitele mise Wernera Albla český četař při útoku připravil kulomet ke střelbě, kontroloval situaci a upřesňoval informace s ostatními vojáky.

„Jakmile jeden z útočníků zahájil palbu proti příslušníkům mise, kteří se nacházeli před hotelem, četař C. H. okamžitě zareagoval a zahájil bojovou činnost opětováním palby,“ uvedl Albl a dodal: „Díky jeho rychlé a rozhodné reakci byl útočník neutralizován dříve, než stačil zranit nebo zabít kohokoliv z civilního personálu či vojenských příslušníků mise.“

„Při střelbě jsem se snažil neohrozit odraženými střelami příslušníky druhé jednotky, které útok zastihl ve strážním domku vjezdové brány, za kterou se útočník kryl,“ uvedl český voják podle Ladislava Sekana, zástupce vojenského představitele České republiky při Evropské unii.

Medaili vojákovi udělila šéfka diplomacie Evropské unie Federiva Mogheriniová při slavnostním ceremoniálu. Předal mu ji pak generální ředitel Vojenského štábu EU Esa Pulkkinen.

Podle české armády je medaile nejvyšším stupněm uznání pro vojenský i civilní personál. Udělit ji může jen vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme