Český vzdušný prostor budou chránit nadzvukové stíhačky i po roce 2015

Česko by mělo používat nadzvukové stíhačky i po roce 2015. Rozhodla o tom vláda. Za tři roky končí smlouvy na pronájem švédských stíhaček Jas-39 Gripen. Podle vlády by ale nebylo rozumné v současné hospodářské situaci Česko finančně příliš finančně zavazovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nadzvukový letoun JAS-39 Gripen | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Ministr obrany Alexandr Vondra teď má od vlády pověření, aby jednal o dalších možnostech, tedy i o prodloužení pronájmu Gripenů.

„Vnímám rozhodnutí vlády, která schválila tento materiál, jako to, že nerezignujeme na ochranu vzdušného prostoru minimálními prostředky, jaké si stát může dovolit, nerezignujeme ani na spojenecké závazky. Máme jednu výhodu, že vzdušný prostor je chráněn zároveň v souhře se spojenci. To přináší výhody, ale i určité povinnosti,“ uvedl po jednání vlády ministr Vondra.

Podle premiéra Petra Nečase by mohlo prodloužení pronájmu o několik let vyřešit situaci s ochranou našeho vzdušného prostoru do doby, než se vedení státu pustí do výběrového řízení na pořízení strojů.

„Mají to být řádově roky, na které stačí prsty na jedné ruce. Tedy do doby, kdy česká ekonomika a rozpočty budou v lepší kondici a vláda bude moci zodpovědně rozhodnout, že si bere tento dlouhodobý závazek. V současné době zatěžovat veřejné rozpočty, kdy budeme hledat úspory a případně dodatečné zdroje, abychom vykompenzovali zhruba 26 miliard v letošním rozpočtu, by nebylo prozíravé,“ řekl Nečas.

Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme