Českým leteckým speciálem se vrátí turisté z Thajska, Malediv a Srí Lanky
Finanční pomoc Asii slibuje Evropská unie a další mezinárodní instituce. Sbírky vyhlásily stovky humanitárních organizací. Češi přispívají především prostřednictvím svých mobilních telefonů, na kontech neziskových organizací už je 14 miliónů korun.
Jen Britové mezi sebou už vybrali 32 milionů liber, což se rovná jedné a půl miliardě korun.
Náš vojenský speciál přepravil do Indonésie humanitární pomoc. Odpoledne přistál na ostrově Sumatra. Letoun se má vrátit v neděli večer. O víkendu bude v oblasti vyzvedávat české turisty. Na palubu je naloží v Thajsku, na Srí Lance a na Maledivách.
Podle náměstka ministra zahraničí Pavla Svobody může vzít i občany jiných zemí: "Bude k dispozici samozřejmě primárně českým občanům, ale mohou ho využít i jiné osoby, které chtějí cestovat do Prahy."
K vyhlášení tří minut ticha, které by všichni obyvatelé 25 zemí Evropské unie měli držet 5. ledna za oběti asijské katastrofy, dnes vyzvalo Nizozemsko. Na půl žerdi jsou staženy vlajky před úředními budovami a ambasádami v Bruselu.
Tamní radnice zrušila tradiční půlnoční ohňostroj. Tragédie v jihovýchodní Asii české oslavy příchodu roku 2005 patrně příliš neovlivní. Naši pořadatelé novoroční oslav o jejich rušení neuvažují.
Američtí geologové tvrdí, že jen šest zemětřesení v historii zabilo více lidí než to nedělní v Asii. Nejničivější prý byly otřesy půdy v čínském Šen-si, které v šestnáctém století vzaly životy asi osmi stům tisícům lidí. Zemětřesení v jihovýchodní Asii ale vychýlilo osu, která spojuje jižní a severní pól Země, asi o dva a půl centimetru. Země teď rotuje rychleji než před týdnem. To ale zřejmě nebude mít vliv na náš život.