Českým úřadům se daří snižovat počet mezinárodních únosů dětí do tuzemska

Českým úřadům se daří snižovat počty mezinárodních únosů dětí. A to především u těch, které musejí být následně vydávány do ciziny po protiprávním přemístění do České republiky. K tomu dochází v případě, že se rodiče nepohodnou a jeden z nich se narychlo s dítětem vrátí do své rodné země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kojenec | Foto: Pavla Kopřivová

Podle ředitele Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeňka Kapitána se ale Česku daří těmto komplikacím úspěšně předcházet a to hlavně díky lepší prevenci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kapitán - únosy.mp3

„ Krátkodobá statistika prokazuje, že počet mezinárodních únosů klesá a přikládáme to právě prevenci. Když většinou matky navedeme na to, jaká rizika jsou spojená s mezinárodním únosovým případem, který může vyústit až v navrácení dítěte a zamezení práva styku, tak naše klientky si to velmi často rozmyslí. Nechají si dnes už poradit.“

V roce 2009 řešil úřad 47 únosů, z toho 17 jich bylo do tuzemska. V jedenácti z těchto případů díky zásahu úřadu nedošlo.

Petra Benešová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme