Českým úřadům se daří snižovat počet mezinárodních únosů dětí do tuzemska

Českým úřadům se daří snižovat počty mezinárodních únosů dětí. A to především u těch, které musejí být následně vydávány do ciziny po protiprávním přemístění do České republiky. K tomu dochází v případě, že se rodiče nepohodnou a jeden z nich se narychlo s dítětem vrátí do své rodné země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kojenec | Foto: Pavla Kopřivová

Podle ředitele Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeňka Kapitána se ale Česku daří těmto komplikacím úspěšně předcházet a to hlavně díky lepší prevenci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kapitán - únosy.mp3

„ Krátkodobá statistika prokazuje, že počet mezinárodních únosů klesá a přikládáme to právě prevenci. Když většinou matky navedeme na to, jaká rizika jsou spojená s mezinárodním únosovým případem, který může vyústit až v navrácení dítěte a zamezení práva styku, tak naše klientky si to velmi často rozmyslí. Nechají si dnes už poradit.“

V roce 2009 řešil úřad 47 únosů, z toho 17 jich bylo do tuzemska. V jedenácti z těchto případů díky zásahu úřadu nedošlo.

Petra Benešová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme