Českým vědcům a výzkumníkům se otevírá přístup ke dvěma miliardám eur z fondů EU

Dvě miliardy eur pro české vědce a výzkumná pracoviště. Umožní je získat operační program podepsaný mezi Evropskou komisí a ministerstvem školství. Je to poslední z řady českých operačních programů, na základě kterých mohou naše subjekty čerpat peníze z unijních fondů do roku 2013. Většina ostatních se podpisu dočkala už před rokem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř - ilustrační foto | Foto: Stockbyte

O peníze z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace se mohou ucházet projekty vysokých škol, vědeckých institucí i soukromých podniků. Několik velkých projektů už ministerstvo školství vytipovalo.

Jde například o vybudování biotechnologického centra ve Vestci ve Středočeském kraji. Jedním z projektů je také stavba superpočítače v Ostravě. Stroj by měl sestavovat modely následků přírodních katastrof.

Část peněz má - podle ministra školství Ondřeje Lišky - ale jít i na popularizaci vědy. I u nás totiž, stejně jako jinde v Evropské unii, nebezpečně klesá zájem studentů o přírodní a technické obory. Hrozil by tedy nedostatek špičkových odborníků.

Ale přesně v této oblasti přece vězí to, jestli budeme schopni ne dnes, ale za dvacet let obstát v konkurenci nejenom vůči Spojeným států, ale také vůči zemím jako je Čína, Indie a další.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme