Cesta k vyslovení nedůvěry vládě by měla být složitější

Svrhnout vládu by napříště mohlo být mnohem složitější, než nyní. Vláda Petra Nečase totiž připravuje změnu ústavy, podle které nebude možné svrhnout vládu, aniž by neexistovala její alternativa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasování v Poslanecké sněmovně. Ilustrační foto.

Hlasování v Poslanecké sněmovně. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Země by se tak vyhnula dlouhým obdobím bezvládí a úřednických vlád. Kabinet Mirka Topolánka čelil během pouhých tří let hned pěti pokusům o vyslovení nedůvěry. Ten poslední - uprostřed českého předsednictví - byl pro lídra opozice Jiřího Paroubka úspěšný.

Při odvolání i volba nové vlády

Konstruktivní vyslovení nedůvěry má předcházet prohlubování případných politických krizí. Cílem je přistupovat k sesazování vlády konstruktivně, tedy odvolat vládu je možné jen za té podmínky, že už existuje její alternativa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O institutu konstruktivního vyslovení nedůvěry vládě mluvili ve Světě o třetí ministr spravedlnosti J. Pospíšil a politolog P. Just

Zjednodušeně řečeno: souběžně s odvoláním jednoho premiéra musí být ve stejném okamžiku v parlamentu zvolen či potvrzen premiér nový. Tento systém funguje už 60 let úspěšně v Německu. Spolkový sněm může vyjádřit nedůvěru kancléři pouze zvolením jeho nástupce, a to nadpoloviční většinou všech členů.

V celé poválečné historii se tak o vyjádření nedůvěry hlasovalo pouze dvakrát. Neúspěšně o Willym Brandtovi a s úspěchem o Helmutu Schmidtovi.

Povinnost odválavajícím

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vysvětlil, že v Německu funguje tzv. kancléřská demokracie, kdy je kancléř volen sněmem, v České republice je premiér jmenovaný prezidentem republiky. „Jistá záruka, která při pádu vlády dává většině, která ‚povaluje‘ vládu, povinnost vytvořit vládu novou, by byla možná i v našem systému.“

„Byl bych rád, kdyby během podzimu byla vytvořena konstrukce odvolání vlády a vytvoření nové vlády. To znamená do konce roku by mohla být hotová paragrafovaná právní úprava, které by v podobě vládního návrhu mohla odejít do sněmovny,“ míní Pospíšil.

Politolog Petr Just, děkan Metropolitní univerzity Praha ve Světě o třetí připomněl, že konstruktivní vyslovení nedůvěry, tedy spojitost s okamžitým vytvořením kabinetu nového platí v několika evropských zemích. „Tady se jedná o výrazné urychlení procesu.“

Hlava státu je pak povinna jmenovat nového premiéra, připomněl Just. „Ta skupina, která sesadí vládu při platnosti konstruktivního vyslovení nedůvěry, se musí v tom samém hlasování shodnout i na premiérovi novém.“

Milan Kopp, Markéta Bartošová, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme