Nejedlý svou cestou do Ruska narušil zásady jednotné politiky. Senátní výbor žádá vyvození důsledků

Cesta prezidentova poradce Martina Nejedlého do Moskvy byla podle senátního zahraničního výboru opakovaným porušením zásad jednotné zahraniční politiky. Agendu hlavy státu projednávala osoba bez řádné smlouvy, bezpečnostní prověrky a bez součinnosti s vládou, která za zahraniční politiku České republiky nese odpovědnost, konstatoval ve středu výbor na návrh svého předsedy Pavla Fischera (nezávislý).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Nejedlý, hlavní poradce Miloše Zemana

Martin Nejedlý, hlavní poradce Miloše Zemana | Foto: Ondřej Golis

Kancelář prezidenta republiky nezajistila patřičnou součinnost s vládou, čímž mohla ohrozit bezpečnostní zájmy státu, shodl se výbor. Vyzval vládu a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), „aby z této situace vyvodili důsledky a napříště důsledně zajišťovali úřadu prezidenta patřičnou úroveň bezpečnosti a nezbytnou součinnost“.

Nejedlý do Moskvy odcestoval koncem minulého týdne s diplomatickým pasem, ministerstvo zahraničí nebylo předem o programu a účelu cesty informováno.

Dnes jsme na bezpečnostním výboru Senátu řešili cestu poradce prezidenta do Moskvy. Došlo k popření principu jednotné zahraniční politiky, mohly být ohroženy bezpečnostní zájmy státu. Vyzýváme vládu, aby vyvodila důsledky a důsledně zajišťovala bezpečnost prezidenta!

17:35 – 02. 12. 2020

30 403

Nejedlý následně diplomatům sdělil, že jednal s poradcem ruského prezidenta Jurijem Ušakovem o tématech v gesci prezidentské administrativy. Mluvilo se i o přípravě budoucího setkání prezidentů Miloše Zemana a Vladimira Putina, řekl v úterý poslancům Petříček.

Ministr také uvedl, že příprava Nejedlého cesty do Ruska nebyla standardní. Záležitost chtěl probrat s ředitelem hradní diplomacie a současně vládním zmocněncem pro konzultace s Ruskem Rudolfem Jindrákem, který podle Fischera o misi také nevěděl. Bývalý diplomat Fischer označil za nemyslitelné, aby někdo s diplomatickým pasem jednal, aniž o tom ministerstvo zahraničí vědělo.

Nejedlý už před cestou řekl, že v Rusku nehodlá jednat o tendru na stavbu jaderného bloku v Dukovanech. Mezi možnými uchazeči je ruská firma Rosatom. Nejedlý se podle serverů v roce 2017 tajně setkal s šéfem Rosatomu Alexejem Lichačovem, upozornil Fischer.

Diplomatický pas Nejedlému zůstane. Cesta do Ruska nepředstavuje bezpečnostní riziko, tvrdí Petříček

Číst článek

Výbor se také s bývalým ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) a nynějším šéfem Národního bezpečnostního úřadu Jiřím Langem věnoval v obecné rovině informaci, podle níž si Zeman vyžádal od kontrarozvědky jména ruských agentů v Česku včetně prováděných operací.

Podle Langa je třeba prověřit únik takové informace, který by byl posuzován jako trestný čin nebo přestupek. O hodnověrnosti informace nechtěl spekulovat.

Fischer uvedl, že si od premiéra Andreje Babiše (ANO) vyžádal dokument, který se Zemanových úkolů pro BIS týká. Babiš chtěl znát důvod.

S dalším projednáním výbor počká na závěry sněmovní komise pro kontrolu BIS. K tématu by se mohl vrátit příští týden v souvislosti s projednáváním zprávy o loňské činnosti BIS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme