Cesta za vzděláním možná podraží. Končí dotace na studentské slevy

O stovky možná až tisíce korun se některým studentům může prodražit cestování za vzděláním. Návrh ministerstva dopravy totiž počítá s tím, že úřad už nebude mít povinnost ceny ve vlacích a autobusech kompenzovat. Záleží na soukromých dopravcích, jestli výhodnější lístky ponechají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

průvodčí ve vlaku | Foto: Eva Odstrčilová

Zachování levnějšího cestování pro studenty tak přechází třeba i na kraje, které mají se soukromými dopravci smlouvy. Za měsíční jízdné by mohli studenti v případě konce studentských slev zaplatit téměř jednou tolik.

„Dojíždím z Teplic v Čechách, kde bydlím, do Hradce Králové a studuji medicínu,“ popisuje studentka Šárka Mejstříková a dále počítá:

„Jedna cesta zpáteční mě stojí 286 korun se slevou. Měsíční náklady teď, když mám studentskou slevu, jsou 2 288 korun. Po zdražení 4 160 korun.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký bude mít dopad zrušení dotací na studentské jízdné, zjišťovala Lucie Valášková

Návrh na zastavení dotací studentského jízdného ještě vláda neschválila a soukromí dopravci už teď ujišťují, že levnější ceny zachovají. Přijde jim to ale nespravedlivé

„Považujeme to opatření samozřejmě za asociální. Myslíme si, že to zasáhne celou řadu rodin. Na druhou stranu jsme připraveni slevy zachovat, mít to jako naši vlastní komerční obchodní nabídku,“ říká Aleš Ondrůj ze společnosti Student Agency a pokračuje:

„Na druhou stranu je otázka, kolik takových dopravců si toto bude moci dovolit. A v tom je pak samozřejmě ten dopad na ty rodiny určitě zřejmý.“

České dráhy slevy zachovají

Obavy, že jízdné zdraží, jsou ale podle ministra dopravy Zbyňka Stanjury z ODS liché.

„Obava o to, že někdo přijde o výhody při cestování, se opravdu může týkat pouze komerčních spojů, což jsou 3 % na železnici a 7 % na silnici. V těch 3 procentech na železnici se na tom podílejí i České dráhy,“ tvrdí Zbyněk Stanjura a dodává, že je dohodnuto, že podnik, který vlastní stát, systém studentských slev zachová.

Podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly z ČSSD stát přenáší odpovědnost na kraje, které také mají s dopravci smlouvu.

„Aniž by jim dal k tomu nějaké peníze. Navzdory případné existenci tohoto návrhu ministerstva dopravy budeme dál plně hradit i slevy pro právě tyto studenty a žáky základních škol,“ uvádí Jiří Zimola.

Změnami chce ministerstvo dopravy snížit byrokracii a ušetřit až 200 milionů korun ročně.

Marína Dvořáková, Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme