Cestáři už dostali pod kontrolu většinu zavátých silnic

Po včerejším kolapsu, který vyvolalo na mnoha místech republiky silné sněžení, se dnes situace na českých silnicích uklidnila. Kalamitní stav mohli cestáři odvolat jak v Olomouckém kraji, tak ve třech okresech kraje Královéhradeckého, tedy na Náchodsku, Rychnovsku a Trutnovsku. Na hlavních tazích po celé republice se ale drží sněhové kaše, která místy namrzá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silničáři v akci | Foto: Ivan Babej

V okresech Trutnov, Náchod a Rychnov nad Kněžnou odvolali kalamitní stav dnes v 06:30. Kalamitu ráno zrušilo i sněhovou bouří zaváté krkonošské středisko Špindlerův Mlýn.

Všechny silnice v kraji jsou sjízdné. Výjimkou je místní silnice na Špindlerovu boudu na hřebeni Krkonoš. "Na druhých a třetích třídách jsou zbytky sněhu po pluhování, na horách je ujetá vrstva sněhu do deseti centimetrů, nebezpečná místa jsou krytá posypem," informoval mluvčí trutnovské Správy a údržby silnic Boleslav Strouhal.

Také v Olomouckém kraji přestalo sněžit a uklidnil se i vítr. Nikde neplatí již žádná omezení. Silničáři přes noc všechny cesty vyplužili, na chemicky ošetřených vozovkách leží sněhová kaše. Jazyky a závěje se momentálně nikde netvoří. Meteorologové ale upozorňují, že během dne má opět sněžit a na horách může napadnout až 15 centimetrů.

Vysoké závěje začali dnes po rozednění odstraňovat na horských vozovkách silničáři v Libereckém kraji kraji. Frézy se snažily prorazit sněhovou hradbu na komunikacích mezi Dolními a Horními Mísečkami a mezi Kořenovem-Příchovicemi a Rejdicemi. Práci jim však komplikuje silný vítr, který na komunikace hrne další sníh.

V Jizerských horách a Krkonoších napadlo za posledních 36 hodin přes půl metru sněhu a někde ho vichřice navála až do výše tří metrů. Odříznutá od světa zůstává osada Jizerka na Jablonecku. Pokud by se někdo v nedostupných obcích ocitl v nebezpečí života, musela by pro něj dojet horská služba buď rolbou nebo skútrem. Vrtulník záchranné služby totiž kvůli špatné viditelnosti do hor letět nemůže.

V Ústeckém kraji zůstávají nesjízdné tři úseky z Výsluní do Rusové na Chomutovsku, Krásného Lesa do Adolfova a Telnice do Nakléřova na Ústecku. Ostatní komunikace lze podle silničářů se zvýšenou opatrností projet. V horských oblastech silnice lemují vysoké závěje. Policie odbavuje nákladní i osobní dopravu na všech hraničních přechodech na území kraje.

V jižních Čechách doporučují silničáři velkou opatrnost, protože vozovky místy namrzají. Teploty se těsně pod nulou, je zataženo, na Prachaticku, Českobudějovicku, Táborsku a Strakonicku drobně sněží. Silnice z Volar do Horní Plané je pro kamiony sjízdná pouze se sněhovými řetězy.

Kvůli rannímu dešti namrzají vozovky i ve Zlínském kraji. Zledovatělá vrstva sněhu leží především na komunikacích na Vsetínsku, náledí se podle silničářů tvoří také v okolí Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. Stále uzavřená zůstává silnice třetí třídy u Halenkovic na Zlínsku. Do horských oblastí Vsetínska doporučují silničáři vyjíždět jen s řetězy.

Jak Radiožurnálu řekl meteorolog Jan Havelka, další příval sněhu už dnes Česku nehrozí. Kompliakce by mohly nastat pouze na severovýchodě republiky. "Sníh by už neměl být, bude většinou zataženo, občas slabé sněžení, jen později na severovýchodě by mělo sněžení dostat trvalejší charakter," předpověděl Havelka.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Ivana Bernáthová, Jana Tomková, Martin Hromádka, Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme