Čeští advokáti pátrají po podobizně svého dávného mecenáše

Řada politiků i obyčejných lidí dnes míří na Národní třídu v Praze. Právě tam je pamětní deska, která připomíná listopadovou revoluci. Historickou budovu, na které je připevněna však obestírá jedna záhada. Barokní právník Jan Nepomuk Kaňka odkázal svůj palác advokátům. Ti, ale mají jedinou malou podobiznu svého dávného mecenáše a tak teď pátrají po všech jeho obrazech a bustách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K památníku se scházejí lidé zapálit po 20ti letech svíčku

K památníku se scházejí lidé zapálit po 20ti letech svíčku | Foto: Tomáš Adamec

V podloubí na Národní třídě v Praze lidé 17. listopadu lidé pravidelně zapalují svíčky a připomínají si, že žijeme ve svobodné zemi. Málokdo ale tuší, že dům, na kterém je památník novodobé historie, skrývá nemalá tajemství. Palác přenechal v dávné minulosti advokátům Jan Nepomuk Kaňka. A právníci teď pátrají, jak jejich otec zakladatel vlastně vypadal.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kaňkově paláci v Praze natáčela reportérka Andrea Čánová

Kolemjdoucí přitom většinou ani netuší, že jde o Kaňkův palác. Po otevření těžkých dveří se ocitneme v sídle advokátní komory. „Tady visí obraz snad největšího nestora české advokacie, kterého si nesmírně vážíme, Jana Nepomuka Kaňky. Jde o jediný portrét, který vlastníme,“ říká Iva Chaloupková z České advokátní komory.

Zasvěceně vypráví, jak Kaňka velkoryse odkázal tuto budovu advokátům, jak dělal právníka Beethovenovi i sám skládal hudbu. O jeho významu nepochybuje ani předseda komory Martin Vychopeň.

„Jan Nepomuk Kaňka byl velmi významným barokním advokátem, všeumělem, skladatelem a daroval české advokátní obci budovu na Národní třídě. Chceme uctít jeho památku i tím, že se pokusíme najít jeho díla, jeho podobizny v archivech,“ řekl Vychopeň.

Podobiznu advokáti odkoupí

Advokáti se teď proto změnili na detektivy a usilovně pátrají po všech podobiznách jejich Jana Nepomuka. „Chceme se obrátit i na širokou veřejnost, možná má někdo ve svém dědictví nebo ví, že na některém zámku nebo hradě se v archívu ukrývá zpodobnění Jana Nepomuka Kaňky. Byli bychom rádi, kdyby nás kdokoli kontaktoval. Určitě bychom o odkoupení podobizny usilovali,“ uvedla Chaloupková.

„Tady, mezi secesními lampami v prvním patře budovy je zřejmě nejdůstojnější místo, kde by portrét, busta nebo jakékoli výtvarné dílo, které by Jana Nepomuka Kaňku ztvárňovalo, mohlo být," myslí si Chaloupková.

Na motivy Kaňkova klavírního koncertu složil ostravská hudebník Boris Urbánek advokátní hymnu. „Neustále hledáte, jak to uchopit. Přiznám se, že první věta šla nejlíp, téma je hezké, hravé. Horší byla druhá a třetí věta, abych k tomu jasně definovanému útvaru správně konvenoval,“ prozradil Urbánek.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme