Čeští celníci mají jako první v Evropě psa, který umí vystopovat alkohol

Ve výcvikovém středisku služební kynologie v Heřmanicích na Frýdlantsku vycvičili prvního služebního psa v Evropě, který umí vyčenichat alkohol. Naučil se to během metanolové aféry, kdy policisté hledali po celé zemi sklady nelegálního alkoholu. Pes teď pomáhá celníkům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci Mistrovství ve služební kynologii 2011 | Foto: Roman Verner

Osmiletý německý ovčák se původně specializoval na vyhledávání tabáku, jeho psovoda ale napadlo, že by mohl zkusit odhalovat alkohol například v kamionech, a pomáhat tak zachytávat nebezpečné lihoviny.

„U vozidel je problém, že v každém ostřikovači je líh, tak jsme nevěděli, jestli nám bude značit každé auto, nebo nebude. Metodiku jsme si udělali sami, zafungovalo to velice dobře. Když mu založíte jakoukoli flašku alkoholu, tak ji najde, i velké objemy,“ říká šéf heřmanického střediska Josef Dušánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Ivana Bernáthová sleduje šampionát služební kynologie v Heřmanicích

Pes za sebou má zatím tři úspěšné zásahy. Mezi velkým počtem kamionů prý bezpečně pozná ten, který je naložen lihovinami. V heřmanickém středisku služební kynologie teď budou na záchyt alkoholu cvičit další psy, aby zvýšili šance celníků na odhalování nelegálního obchodu.

Do Heřmanic se v těchto dnech sjela špička české i zahraniční kynologie. Psovodi se služebními psy soutěží ve vyhledávání drog a tabáku, které organizátoři ukryli do armádních budov, zaparkovaných autobusů nebo škol.

„Každá kategorie má pět disciplín pachových prací. Drogaři plní disciplíny na městské hromadné dopravě, na autobusech. Další disciplína je na vojenském útvaru, kde budou prohledávat nákladní vozidla, tady v Heřmanicích osobní vozidla. Co se týká místností, to jsou frýdlantské školy, zavazadla jsou kufry na fotbalovém hřišti v Dětřichově,“ přibližuje Dušánek.

Psi se učí vyhledávat i peníze

Soutěžících je celkem 28. Přijeli z různých koutů republiky, ale i z Německa, Rakouska, Slovenska a Slovinska. Psovodi, kteří slouží u celní správy, armády, policie a vězeňské služby, si díky šampionátu zvyšují odbornou úroveň. To se pak projevuje i v úspěšnosti zásahů, především při záchytu nelegálních cigaret.

„Jednak se cigarety přes naše území pašují a jednak se tady přímo vyrábějí. Psovodi dneska v naprosté většině pracují na silnicích, takže jeden z velmi úspěšných záchytů byla taková větší dodávka nebo menší kamion, který vezl z Maďarska do Německa nelegální cigarety. Bylo tam téměř půl milionu cigaret v mezistěně za kabinou řidiče,“ vzpomíná Dušánek.

Země Evropské unie přichází kvůli nezákonnému obchodu s tabákovými výrobky asi o deset miliard eur ročně. Důsledné zásahy celníků proti pašerákům cigaret jsou jedním z opatření proti daňovým únikům.

„Teď vzniká nová kategorie na vyhledávání finanční hotovosti,“ dodává Milena Bečková, která pracuje u celní správy a soutěžit přijela se svou rok a půl starou fenkou. Povolený limit pro převoz peněz je v Evropské unii 10 tisíc eur.

„My se to sami učíme, protože v Čechách takový pejsek ještě neexistuje. Takže pejsek se učí vyhledávat daný pach. My to zatím cvičíme jenom na eura,“ vysvětluje.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme