Čeští chemici mají ve světě dobré jméno. Zřejmě je čeká mise v Sýrii

Česká armáda má možná před sebou další zahraniční misi - v Sýrii. Jak zjistil Český rozhlas, mělo by to být kvůli zbraním hromadného ničení. Američané se bojí, že by se mohly dostat do rukou teroristů v případě, že padne Asadův režim. Hlídat by je mohla protichemická jednotka z Liberce. Vyjednávání je zatím tajné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chemici na cvičení v Radčicích před odjezdem do Afghánistánu | Foto: Ivana Bernáthová

Čeští chemici mají za sebou několik úspěšných akcí v náročných podmínkách, hlavně na Blízkém východě.

Prapor z Liberce tam byl na první zahraniční české misi tehdy ještě v rámci československé armády. V roce 1990 odletěli do Saudské Arábie, kde chránili civilisty i vojáky před chemickými zbraněmi. Později sloužili i v Kuvajtu a Iráku a hlídali olympijské hry v Aténách. Všude se osvědčili. Spojenci tak mají o české experty zájem i teď.

Kolik by taková mise stála, se může zatím jen hádat. Vloni zaplatilo Česko za svoje vojáky v zahraničí skoro 2 miliardy korun. Tito vojáci sloužili hlavně v Afghanistánu, kde celkem působilo skoro tisíc mužů.

Chemici by samozřejmě v Sýrii tolik vojáků nenasadili. Ani není jasné, jak dlouho by v zemi zůstali. Stálo by to určitě desítky, možná i několik set milionů korun.

Vyjednávání je zatím přísně utajované. Zahraniční misi musí podle platného právního řádu nicméně potvrdit poslanecká sněmovna i senát.

Existují ale výjimky. Pokud je nutné rychle rozhodnout, vojáky může do zahraničí poslat i vláda - ale jen na 60 dnů. To ale platí jenom v případě, že se Češi zapojí do mezinárodní mise v rámci NATO nebo OSN a také pokud by šlo o záchrannou akci.

Misi v Sýrii zatím nechtějí komentovat ani samotní liberečtí chemici. Podle slov mluvčí Vlastimily Cyprisové velení chemické jednotky nepřísluší komentovat případnou operaci. Není tedy známé, jestli jsou chemici v pohotovosti a jak dlouho jim může trvat, než se na rozkaz ministerstva obrany zmobilizují. Pravděpodobně záleží na tom, jak se k případné žádosti o pomoc postaví ministerstvo obrany a hlavně čeští politici.

Jitka Malá, Libor Procházka, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme