Čeští chemici připraveni k odletu

Přípravy na odlet českých chemiků do Kuvajtu vrcholí. Z Liberce do Prahy se v neděli přesunula příslušná vojenská technika. Dalších 130 vojáků má na Blízkém východě doplnit a posílit českou jednotku v Kuvajtu, která má přes 250 lidí. Zapojí se tak do protiterotistické operace Trvalá svoboda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona obrněnců | Foto: Federation of American Scientists

Krátce po nedělním poledni vyrazila z Liberece kolona vozidel s technikou a výbavou do Prahy. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministra obrany Vladimír Palán. "Dnes se z Liberce přepravuje pouze vojenská technika, která pak z hlavního města bude směřovat do Kuvajtu. Plán letecké přepravy se dokončuje a zřejmě se uskuteční začátkem příštího týdne".

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Palán: Přesun techniky

Posílení české vojenské účasti v operaci Trvalá svoboda a rovněž nasazení českých vojáků do případné mezinárodní vojenské operace proti Iráku schválil minulý týden parlament. O jejím nasazení jednotky by rozhodl český vládní kabinet, a to na základě nového aktu Rady bezpečnosti OSN. Bez mandátu OSN mohou zasáhnout v případě, že v oblasti budou použity zbraně hromadného ničení.

Americký ministr zahraničí Colin Powell prohlásil v neděli na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, že Spojené státy jsou připraveny zaútočit na Irák i samy. Bushova administrativa tak hodlá učinit, pokud Saddámův režim neodzbrojí a Rada bezpečnosti OSN a některé země tomu budou nečinně přihlížet.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme