Čeští chemici zůstanou do jara v Kuvajtu

Všech 250 vojáků české protichemické jednotky zůstane v Kuvajtu nejméně do března. Rozhodl o tom na žádost mezinárodního štábu operace Trvalá svoboda ministr obrany Jaroslav Tvrdík a vláda to vzala na vědomí. Radiožurnálu to potvrdil ministrův mluvčí Milan Řepka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

naši chemici v Kuvajtu | Foto: ČTK/AP
Přehrát

00:00 / 00:00

M. Řepka o prodloužení mise v Kuvajtu

Ministerstvo obrany původně uvažovalo o tom, že kvůli nedostatku peněz většinu našich vojenských specialistů z Kuvajtu stáhne. Další variantou bylo, že prodloužení pobytu české jednotky zaplatí sami Kuvajťané - z toho ale nakonec sešlo. Podle mluvčího Řepky ministerstvo potřebné finance najde ve svém rozpočtu. "Financování nákladů spojených s prodloužením mise ve výši zhruba 180 milionů korun bude realizováno z kapitoly ministerstva obrany." Jaký bude další osud chemiků poté, to zatím není jasné.

Podle informací z vojenských zdrojů je v současné situaci odvolání jednotky nemyslitelné, protože Američané počítají s českými specialisty při plánovaném útoku na Irák.

Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme