Čeští diplomaté sdělili syrské kolegyni rozhořčení nad masakrem v Húlá

Čeští diplomaté předvolali do Černínského paláce syrskou chargé d´affaires v Praze a sdělili jí své rozhořčení nad pátečním masakrem ve městě Húlá, kde zahynulo přes 100 lidí. Vyhoštění syrských diplomatů ale Praha neplánuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničních věcí ČR | Foto: Jan Rosenauer

Diplomatka Najva Riffaíová si podle ministerstva zahraničí vyslechla "jednoznačné odsouzení" a žádost, aby viníci byli pohnáni k trestu.

Česká republika nadále pokládá za nejlepší dostupný způsob ukončení „nesmyslného krveprolití v zemi“ mírový plán Kofi Annana. Podporu plánu vyjádřila vysláním tří členů do pozorovatelské mise OSN v Sýrii.

Syrské diplomaty už vyhostily některé evropské země, Austrálie, Kanada a Spojené státy. Praha k takovému kroku sahat nechce, podle zvyklostí by to totiž nejspíš vedlo k recipročnímu opatření, kterým by bylo vyhoštění zástupců českého velvyslanectví v Damašku.

Podle ministerstva zahraničí by to Česku ztížilo jeho záměr, což je udržení otevřené mise. Chce totiž nabízet služby těm státům sedmadvacítky, které se v syrském hlavním městě rozhodly svůj úřad uzavřít kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci, či ho tam vůbec nemají.

Násilí v Sýrii dál eskaluje. Na pátek svolala kvůli dění v zemi mimořádné jednání Rada OSN pro lidská práva.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme