Čeští důchodci si příští rok polepší v průměru o 200 korun, dohodla se koalice

Důchody v Česku příští rok zřejmě stoupnou v průměru o 200 korun. Dohodli se na tom lídři ČSSD, ANO a KDU-ČSL na podvečerním jednání koaliční rady. O přesné částce chtějí strany ještě jednat. Shoda naopak nepanovala ohledně omezení podnikání ministrů. Vládní strany o tom chtějí dál jednat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři (ilustrační foto)

Senioři (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V Poslanecké sněmovně je nyní novela, která by vládě umožnila zvednout penze víc, než jí ukládá zákon. Podle premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky pro ni zvednou ruku všechny koaliční strany.

„Koalice se shodla na valorizaci penzí v roce 2017 ve výši 200 korun v průměru. V parlamentu koalice podpoří změnu zákona o valorizaci s maximálním limitem 2,7 procenta,“ napsal na twitteru Sobotka.

Podle zákona se penze zvedají vždy od ledna, a to o třetinu růstu reálných mezd a o růst cen. Pokud to navíc výběr daní dovolí, mohli by důchodci také dostat ještě jednorázový příspěvek.

Dalším tématem koaliční rady dnes bylo také omezení podnikání ministrů. Vládní strany se ale na společném postupu neshodly. Špičky ČSSD, ANO a KDU-ČSL se tak chtějí nad návrhem poslance Jana Chvojky z ČSSD sejít před jednáním sněmovny.

Chvojka chce, aby člen vlády nesměl být ovládající osobou ve firmách, musel by skončit do dvou měsíců po nástupu do funkce v kabinetu. Další část poslancova návrhu by pod podobnými sankcemi zamezila členům vlády vlastnit média.

Úpravu nechtějí podpořit zejména členové hnutí ANO, podle kterých míří na jejich předsedu a ministra financí Andreje Babiše.

Novela zákona o registru smluv

Vládní partneři se také neshodli na návrhu ministra zemědělství Mariana Jurečky z KDU-ČSL. Novela zákona o registru smluv by měla udělit výjimku ze zveřejňování smluv národnímu podniku Budvar.

Zveřejňování smluv by podle lidovců odkrylo obchodní strategii pivovaru, ohrozilo jeho postavení na trhu a konkurenceschopnost. Navíc by údajně vedlo ke snížení zisků.

Podle Bělobrádka se objevily návrhy, aby smlouvy nemusely zveřejňovat i další firmy. Podle něj je proto možné, že poslanci budou ve sněmovně jmenovat podniky jednotlivě a jednotlivě se o nich bude hlasovat.

ČTK, Jana Čermáková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme