Čeští europoslanci by měli měsíčně brát 65 tisíc korun

Naši europoslanci by si měli měsíčně přijít na 65 tisíc korun. Měli by tedy brát o 18 a půl tisíce víc, než čeští poslanci a senátoři. Vyplývá to z novely, kterou v takzvaném druhém čtení projednala sněmovna. Závěrečné hlasování chce stihnout ještě na březnové schůzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Protože státy Evropské unie nedospěly ke kompromisu, budou europoslanci placeni z národních rozpočtů, a různě velkými platy, až o desetinásobek odlišnými. Většina našich zákonodárců je proto přesvědčena, že všichni europoslanci by měli co nejdřív brát stejně.

Myslí si to i Hynek Fajmon z ODS, ze sněmovního výboru pro evropskou integraci. "Je potřeba, aby se alespoň koridor, ve kterém se to pohybuje, srovnal. Myslím si, že se to rozpětí v nějakém období pěti let bude sbližovat," uvedl Fajmon.

O tom, že by se mzdy europoslanců měly sjednotit, se už dlouho mluví i v unii. Navrhovalo se, aby všichni brali shodně 8600 eur, tedy asi 270 tisíc korun, a aby peníze šly z evropského rozpočtu. Pokus prosadit jednotný plat ale v lednu skončil v Radě Evropské unie neúspěchem.

Zřejmě největší výhrady mělo Německo, které je čistým plátcem evropského rozpočtu. Podle Berlína by byl celý balík velmi drahý. Švédsku se nelíbí, že by jednotný plat měl být tak vysoký, a polemizoval také Rakousko.

Jaký postoj dosud zastávala Praha, vysvětlil Radiožurnálu ministr zahraničí Cyril Svoboda. "My podporujeme irské předsednictví, které říká, že plat evropského poslance má být ve výši poloviny platu evropského soudce, což je 8670 eur."

Prozatím ale celá věc zamrzla. Nadále tedy platí současný systém, kde jsou europoslanci placeni velmi rozdílně. Česko bude mít v Evropském parlamentu 24 poslanců. Občané je zvolí v červnu.

Milada Richterová, Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme