Čeští hasiči školili afghánské kolegy v provincii Lógar

Čeští hasiči školili afghánské kolegy. V rámci projektu Provinčního rekonstrukčního týmu České republiky téměř dvacet dní předávali dva experti z libereckého hasičského záchranného sboru své zkušenosti 14 hasičům z provincie Lógar. Učili je především záchranářské práce pro případ teroristického útoku, zemětřesení nebo evakuace osob.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na základně českého rekonstrukčního týmu v Logaru

Na základně českého rekonstrukčního týmu v Logaru | Foto: Ministerstvo obrany ČR

„Hlavním úkolem bylo zjistit situaci na místě, co se týká záchranářských činností a systému obecně. My jsme měli možnost jednat s vedením úřadu guvernéra. Naším cílem bylo zjistit záchranářské možnosti v provincii a navrhnout systém na základě znalosti fungování integrovaného záchranného systému u nás,“ říká ředitel Hasičského záchranného sboru v Libereckém kraji Roman Hlinovský.

Špičkoví hasiči z Liberce učili afghánské kolegy mimo jiné základní záchranářské techniky. Například vázání uzlů, záchranu osob z výšek nebo nad volnou hloubkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelem Hasičského záchranného sboru v Libereckém kraji Romanem Hlinovským natočil moderátor Jan Bumba

Velký rozdíl mezi českými a afghánskými hasiči je v tom, že Afgánci jsou víc než hasiči členové policejních sborů. I proto se přístup veřejnosti k nim, jak říká další z členů mise Milan Zobač, liší.

„My jsme tady zvyklí, že kamkoli jedeme, tak nám lidi mávají, mají nás rádi, zatímco tam jsme slyšeli příběhy o tom, jak na ně včera stříleli, ukazovali nám průstřel břicha. To bylo něco, co pro nás bylo velkým překvapením,“ říká Zobač a Hlinovský ho doplňuje:

„Mají trochu jiné priority, mají stejné uniformy a vybavení, zbraně a výcvik se zbraní. Na první pohled jsou obyvateli vnímáni jako represivní složka, protože vypadají jako policie. Na rozdíl od nás, kde my máme komplex záchranářských činností, zaměřených zejména na záchranu lidí, u nás převažují technické zásahy, oni se spíš zaměřují jen na hašení požáru.“

Podle Hlinovského je zásadním problémem v Afghánistánu neexistence jednotných pravidel.

„Na centrální úrovni nejsou jednotná pravidla a není zpětná vazba, proto jsme navrhli zavedení jednotných pravidel pro celou zemi. Naše stručná analýza a návrhy na opatření teď projdou na úrovni generálního ředitelství připomínkovým řízením a budou předány ministerstvu zahraničí. Dohodneme se, jakým způsobem cílit další projekty,“ vysvětluje Hlinovský.

O misi českých hasičů do Afghánistánu se společně postarala ministerstva zahraničí, obrany a vnitra.

Věra Pfeifferová, Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme