Čeští lékaři chtějí změnit systém transplantací ledvin
Pacienti s nemocnými ledvinami chodí do nemocnice třikrát týdně a pod monitory a přístroji stráví půlku dne. Dialýza jim znemožňuje plnohodnotný život. Lidí, kteří díky ní přežívají, v posledních letech přibývá. Lékaři z pražského Ikemu chtějí tento trend zvrátit, a proto spustili pro pacienty informační kampaň. Plánují také vytvořit na národní úrovni databázi případných dárců ledvin, podobně jako je tomu ve Velké Británii.
„Oni prakticky čtyři hodiny leží, nemohou se pohnout, protože tu ruku musí mít nataženou, aby byl přístup volný,“ říká vedoucí lékařka dialyzačního oddělení pražského Ikemu Alena Paříková.
V Česku žije 10 tisíc lidí se selháním ledvin. 4 tisíce z nich už podstoupilo transplantaci, 6 tisíc přežívá právě na dialýze.
„Pacient sem většinou dochází třikrát týdně na čtyři hodiny a potom podle účinnosti dialýzy se to může prodloužit až na pět hodin,“ říká Paříková.
Pacienti se i na dialýze zařazují do čekacího systému na transplantaci. V průměru dostanou novou ledvinu za 1,5 roku, což je oproti například Německu a USA, kde se čeká 6 až 7 let, velký úspěch. I přes dobré výsledky, v tuzemsku se provede zhruba 360 transplantací za rok, Česko v tomto oboru stále zaostává.
„Česká republika je na tom dlouhodobě, řekněme tradičně velmi dobře, s dárcovstvím od zemřelých dárců – dárců se smrtí mozku. Co se týče dárcovství žijících dárců, tak tam k žádnému velkému pokroku v posledních 10 letech nedošlo. Přitom vývoj v západní Evropě a ve Spojených státech je takový, že počty od žijících dárců vzrostly,“ říká přednosta Kliniky nefrologie pražského Ikemu Ondřej Viklický.
ČTĚTE TAKÉ: U nevratného selhávání ledvin je nejlepším řešením transplantace
Přitom v Česku je takových transplantací, které zaručí pacientovi nejkvalitnější život, jen 30 za rok. Tento trend teď chtějí lékaři zvrátit. Pražský Ikem proto teď spustil pro pacienty novou informační kampaň. Šéf Kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk hledá inspiraci i v zahraničí:
„Pokud mluvíme o transplantacích ze žijících dárců, je takzvaná párová výměna, to znamená, že pakliže přijde pár, ale my zjistíme, že to není možné provést, tak praxe bohužel bývala, že se řeklo bohužel to nemůžeme provést, ledvina by nefungovala. Ale asi nejlepší výsledky skýtá právě ta párová výměna. To znamená, že na národní úrovni se páry shromažďují, ty jejich data, a například v Británii každé tři měsíce se počítačový software pokusí páry pospojovat dohromady tak, aby si mohly vyměnit ledviny.“
Transplantace ušetří zdravotnictví peníze
Podobné databáze by brzy mohly fungovat i v Česku. Podle Froňka by navíc zdravotnictví ušetřilo, kdyby více pacientů podstoupilo transplantace.
Jen pro srovnání: dialýza pro jednoho člověka stojí ročně zhruba 1,5 milionu korun. Transplantace přijde na podobnou sumu. Rozdíl je ale v následujících letech. Zatímco cena dialýzy se nemění, další léčba po operaci už nestojí miliony ročně, ale jen desítky tisíc korun.
O tom, jaké změny čekají transplantace v Česku, budou jednat odborníci už příští týden na celostátním sympoziu v Hradci Králové.