Čeští lékaři hrozí odchodem do zahraničí

Lékařská komora se bojí, že nás brzy nebude mít kdo léčit. Na vině jsou nízké platy ve zdravotnictví . Ty vedou nejen k akcím jako je chystané podávání hromadných výpovědí s názvem „Děkujeme, odcházíme" ale také k častějšímu stěhování našich lékařů do zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Nemáme tady odpovídající platy, ani dobré pracovní podmínky,“ říkají lékaři, kteří se rozhodli odejít pracovat v zahraničí.

Minulý týden dostudoval medicínu například Magda Zbořilová, která je pevně rozhodnutá pracovat na plastické chirurgii v Německu: „Jsou v tom finanční důvody a také systém předatestačního vzdělávání. Sehnat tady místo na chirurgii na dva roky by bylo poměrně hodně obtížné a musel by to být velký kompromis.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Terezy Schejbalové o medicích odcházejících do zahraničí

Právě současný systém atestací se medikům nelíbí. A čekat na změnu už nechtějí. Pracovní místo v Německu shání nyní také čerstvý absolvent medicíny Antonín Buček.

„Hlásím se na ORL, což je trochu těžší. Začal jsem rozesílat životopisy někdy v půlce dubna celkem do čtrnácti nemocnic. Z pěti mi napsali, že mám přijet na pohovor. Zatím jsem byl na jednom a bylo to úžasný. Zejména chování doktorů, i prostředí se mi líbilo,“ řekl Buček.

Ani jeden z oslovených absolventů nepatří do typicky odcházejících oborů. Nejčastěji totiž odcházejí chirurgové, anesteziologové, a internisté.

V Německu mají lékaři násobky platů

Německo je podle všeho pro mladé lékaře zemí zaslíbenou. Spolu s Velkou Británií je jejich nejčastějším cílem. Přesné statistiky, kolik českých doktorů tu vlastně pracuje, neexistují.

Ministerstvo zdravotnictví odhaduje jejich počet podle množství vydaných osvědčení pro práci v zahraničí. A těch bylo za poslední dva roky asi 600. Mladé doktory a stále častěji jde o čerstvé absolventy lékařských fakult, lákají do Německa úplně jiné nástupní platy. Jedná se o násobky toho, co by dostávali doma.

Mladý právě vystudovaný lékař si může vydělat asi čtyři tisíce eur. Druhým důvodem je úplně jiný přístup k dalšímu odbornému lékařskému růstu, především k prvním atestacím.

Po nich platy lékařů výrazně rostou. Při tom lékaři v Německu jsou na tom ve srovnání se Spojenými státy nebo i Británií podstatně hůře a letos kvůli tomu už i několikrát stávkovali.

Klára Stejskalová, Tereza Schejbalová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme