Čeští lékaři hrozí odchodem do zahraničí

Lékařská komora se bojí, že nás brzy nebude mít kdo léčit. Na vině jsou nízké platy ve zdravotnictví . Ty vedou nejen k akcím jako je chystané podávání hromadných výpovědí s názvem „Děkujeme, odcházíme" ale také k častějšímu stěhování našich lékařů do zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři

Lékaři | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Nemáme tady odpovídající platy, ani dobré pracovní podmínky,“ říkají lékaři, kteří se rozhodli odejít pracovat v zahraničí.

Minulý týden dostudoval medicínu například Magda Zbořilová, která je pevně rozhodnutá pracovat na plastické chirurgii v Německu: „Jsou v tom finanční důvody a také systém předatestačního vzdělávání. Sehnat tady místo na chirurgii na dva roky by bylo poměrně hodně obtížné a musel by to být velký kompromis.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Terezy Schejbalové o medicích odcházejících do zahraničí

Právě současný systém atestací se medikům nelíbí. A čekat na změnu už nechtějí. Pracovní místo v Německu shání nyní také čerstvý absolvent medicíny Antonín Buček.

„Hlásím se na ORL, což je trochu těžší. Začal jsem rozesílat životopisy někdy v půlce dubna celkem do čtrnácti nemocnic. Z pěti mi napsali, že mám přijet na pohovor. Zatím jsem byl na jednom a bylo to úžasný. Zejména chování doktorů, i prostředí se mi líbilo,“ řekl Buček.

Ani jeden z oslovených absolventů nepatří do typicky odcházejících oborů. Nejčastěji totiž odcházejí chirurgové, anesteziologové, a internisté.

V Německu mají lékaři násobky platů

Německo je podle všeho pro mladé lékaře zemí zaslíbenou. Spolu s Velkou Británií je jejich nejčastějším cílem. Přesné statistiky, kolik českých doktorů tu vlastně pracuje, neexistují.

Ministerstvo zdravotnictví odhaduje jejich počet podle množství vydaných osvědčení pro práci v zahraničí. A těch bylo za poslední dva roky asi 600. Mladé doktory a stále častěji jde o čerstvé absolventy lékařských fakult, lákají do Německa úplně jiné nástupní platy. Jedná se o násobky toho, co by dostávali doma.

Mladý právě vystudovaný lékař si může vydělat asi čtyři tisíce eur. Druhým důvodem je úplně jiný přístup k dalšímu odbornému lékařskému růstu, především k prvním atestacím.

Po nich platy lékařů výrazně rostou. Při tom lékaři v Německu jsou na tom ve srovnání se Spojenými státy nebo i Británií podstatně hůře a letos kvůli tomu už i několikrát stávkovali.

Klára Stejskalová, Tereza Schejbalová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme