Čeští lékaři působící v Afghánistánu převzali vyznamenání za službu v misi
Strávili čtyři měsíce v těžkých podmínkách afghánské mise. Ve vojenských nemocnicích v Kábulu a Bagrámu operovali místní obyvatele, zachraňovat životy museli i dětem. Nejhorší chvíle pro příslušníky polního chirurgického týmu ale přišly v červenci - po útoku sebevražedného atentátníka. Kvůli němu zahynulo hned pět českých vojáků. Nepomohla jim už ani péče chirurgů. Ti za svoji práci na misi převzali včera jedny z nejvyšších armádních ocenění.
Petra Kubalová vzpomíná i na to, jak ošetřovali tamní obyvatele, hlavně malé děti.
„Pacientů bylo docela hodně, operační výkon téměř každý den, nebo i několik plánovaných i akutních výkonů za den. A převážně to byla zranění dětí, popáleniny, matky s dětmi, šrapnely, střelná poranění.“
O vyznamenání českých zdravotníků působících v Afghánistánu mluvila Jna Čermáková
Pro velitele polního chirurgického týmu Martina Oberreitera to byla už třetí afghánská mise. Právě jeho v červenci narychlo odveleli na nemocniční základnu Bagram, kde se účastnil několika operací těžce zraněného Jaroslava Lieskovana, páté oběti útoku sebevražedného atentátníka.
Připravoval také jeho převoz do Prahy. To byl podle něj velmi těžký úkol, protože šlo o nejhůře zraněného pacienta, kterého kdy transportovali.
„Je to otázka zkušeností a v podstatě i trochu věštění z křišťálové koule, kdy vy musíte dopředu odhadnout, jaký bude stav zhruba za 24, za 48 hodin, abyste trefili přesně to úzké okno, ve kterém on bude nejlépe fyziologicky připravený na přelet do České republiky.“
„Protože akcelerace, decelerace, stoupání, klesání v letadle mají podstatný vliv na to, jakým způsobem fungují životní funkce zraněného,“ uvedl Martin Oberreiter.
Snahu českých lékařů o záchranu Jaroslava Lieskovana ocenil i náčelník generálního štábu armády Petr Pavel:
„To úsilí bylo opravdu naprosto mimořádné, on dostal přes 200 transfúzí, proběhlo několik velice náročných operací a i ta jeho obrovská fyzická síla, která prostě vedle k tomu, že organismus stále ještě přežíval i navzdory ohromným zraněním, v nás vzbuzovala naději, že by to mohlo dobře dopadnout. Každopádně úsilí lékařů bylo neuvěřitelné."
Velitel týmu Martin Oberreiter dostal za misi Záslužný kříž, jedno z nejvyšších armádních vyznamenání.