Čeští lékaři v Iráku skončili

Mise českých vojenských chirurgů v Iráku skončila. Zpátky domů se vrátil poslední šestičlenný tým, který 18 měsíců trvající působení chirurgů v britské polní nemocnici nedaleko Basry ukončil. Společně s lékaři přistál v Praze zbytek osmého kontingentu vojenských policistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká polní nemocnice | Foto: Ivo Žák, Michal Plodr

V 6:25 dosedl na staré ruzyňské letiště speciál s lékaři a zdravotními sestrami a 68 vojenskými policisty, kteří se v Iráku podíleli na výcviku příslušníků nové irácké policie.

Chirurgický tým v Iráku končí kvůli snižování počtů britských vojáků v oblasti, jež byli hlavními pacienty českých lékařů. Británie velí v jižní části Iráku od pádu režimu Saddáma Husajna v roce 2003.

Polní chirurgický tým od poloviny roku 2004 provedl na základně Šaíba, kde bydlel společně s vojenskými policisty, kolem 70 operací a ošetřil stovky vojáků. "Spolupráce s Brity byla výborná," řekl novinářům na letišti lékař Aleš Kopřiva.

Tým podle něj ošetřoval zejména různá střepinová zranění, provedl i několik amputací. Britové a Dánové se nejčastěji stali oběťmi výbušných systémů nastražených místními ozbrojenci. Několik vojáků těžkým zraněním podlehlo, dodal.

Česká armáda působí v Iráku i nadále. Příslušníky osmého kontingentu tam již nahradila stovka čerstvých vojáků, kteří by se měli vrátit domů přibližně za tři měsíce.

Martin Hromádka, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme