Čeští nuceně nasazení dostanou vyšší první splátku

České oběti nucených prací za druhé světové války dostanou již při první splátce 65 procent celkové částky odškodnění, která jim bude příslušet z fondu nadace Připomínka, odpovědnost, budoucnost. Tuto výjimku, která kromě českých platí pouze pro polské oběti, se podařilo dnes večer v Berlíně dohodnout při zasedání kuratoria nadace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro ostatní oběti zůstává v platnosti původně stanovený podíl první splátky ve výši pouhých 35 respektive 50 procent celkového nároku (v závislosti na zařazení do jednotlivých kategorií postižených). Čeští zástupci od začátku požadovali zvýšení podílu s poukazem na to, že mají oběti poměrně velmi přesně registrované a není se třeba obávat žádné podstatné změny jejich konečného počtu. Kromě toho argumentovali tím, že vzhledem k vysokému věku postižených je třeba vyplatit co nejrychleji co nejvyšší částku, aby ji oběti mohly ještě pocítit na změně svých životních podmínek.

České delegaci se dnes podařilo prosadit také nové jednání o zařazení obětí některých věznic a káznic do vyšší kategorie postižených. Příslušný návrh české strany bude posouzen zvláštní skupinou expertů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme