Čeští odborníci pomáhali Filipínám v boji proti následkům havárie ropného tankeru

Do Prahy se vrátili dva čeští odborníci, kteří od 16. října pomáhali na Filipínách tamním úřadům vyrovnat se s následky rozsáhlé ekologické katastrofy. V srpnu tam v oblasti Guimarských ostrovů došlo k havárii ropného tankeru, který měl na své palubě několik milionů litrů ropných látek. Uniklé suroviny znečistily stovky kilometrů pobřeží a vzaly obživu tisícům rybářů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znečištění na Filipínách

Znečištění na Filipínách | Foto: Hasičský záchranný sbor ČR

Český tým, který na místo vyslalo generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, působil pod hlavičkou Evropské komise a takové zapojení do mezinárodní záchranné operace bylo podle mluvčího hasičů Petra Kopáčka vůbec první v moderní historii Česka.

"Čeští odborníci měli za úkol na místě se seznámit se situací, odebrat v postižených oblastech vzorky a doporučit filipínským úřadům nejvhodnější postupy biodegradace uniklé ropy. Biodegradace je nasazení určitých speciálně zkultivovaných kmenů bakterií a lze jí napravit následky ropného znečištění pobřeží. Mikroorganismy totiž svým metabolismem rozloží toxické látky na neškodné sloučeniny," řekl Českému rozhlasu o misi českých odborníků na Filipínách Kopáček.

Čeští experti během svého působení na Filipínách odebrali vzorky sedimentů a kontaminované vody. Ty jsou nyní na cestě do České republiky. Dalším postupem bude jejich analýza. Výsledky rozborů a následná doporučení mají předat filipínské vládě zhruba do měsíce.

Štěpánka Čechová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme