Čeští pacienti si stěžují na nemocniční péči. Problémem je prý hlavně nedostatek personálu

Britským zdravotnictvím otřásá skandál. Jak ve středu připustil premiér David Cameron, v poslední době zemřely kvůli nedostatečné péči v nemocnicích po celé zemi stovky pacientů. Personál je nechával nemyté, žíznivé a hladové. Na nedostatečnou péči si pacienti stěžují i v českých nemocnicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MUDr. Martin Šmakal s pacientkou v hořovické nemocnici

MUDr. Martin Šmakal s pacientkou v hořovické nemocnici | Foto: Lucie Zemanová

Svaz pacientů České republiky obdrží měsíčně několik stížností. Úmyslné zanedbání prý ale řešili za poslední tři roky jen v asi 15 případech. Většinou se tak jedná o nedostatek personálu.

„Nezískali jsme poznatek o tom, že by to byla nedbalost, že někdo sedí na sesterně nebo je neochotný přijít. Obvykle se při prošetřování zjistilo, že sestra prostě nestíhá. Čili chybí personál. Samozřejmě může se někde stát, že někdo třeba zaspí na noční, ale to jsou promile procenta,“ říká prezident svazu Luboš Olejár.

Problémy se podle něj objevují zejména na internách, kde je hodně pacientů. Sestra pak během noční služby zkrátka nestihne obejít všechny, kteří něco potřebují.

„Jsou tam v letních měsících často do pozdních večerů otevřená okna nebo pitný režim je takový, že pacient se sám není schopen napít, když leží na interně, a oni mu nepomůžou,“ přibližuje Olejár nejčastější stížnosti.

Stále více lékařů si říká o poplatky za nadstandard. Ne vždy je to v pořádku

Číst článek

Veronika Neprašová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme