Čeští policisté ve spolupráci s polskými kolegy obvinili 19 lidí z velkovýroby pervitinu

Čeští kriminalisté obvinili ve spolupráci s polskými kolegy 19 lidí podezřelých z velkovýroby pervitinu. Při vyšetřování zajistila policie 50 kilogramů drogy, 11 milionů korun v hotovosti a více než deset aut. Největší případ roku 2015 dnes představil policejní prezident Tomáš Tuhý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští kriminalisté obvinili ve spolupráci s polskými kolegy 19 lidí podezřelých z velkovýroby pervitinu | Foto: Policie ČR

Vysoce kvalitní krystaly metamfetaminu mířily kromě Česka a Německa také do Austrálie a k překupníkům albánského původu.

Na území Česka zadržela policie 13 lidí, z toho 11 vietnamského původu a dva občany České republiky. Šest lidí zadrželo Polsko. Všichni skončili ve vazbě a hrozí jim 12 až 18 let vězení.

Na rozkrývání gangu pracovali policisté z několika krajů ve spolupráci s polskou pohraniční stráží.

„Výroba metamfetaminu vysoké kvality v podobě krystalů probíhala na území západočeského, Ústeckého a Středočeského kraje a v Praze,“ řekl šéf protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští kriminalisté obvinili ve spolupráci s polskými kolegy 19 lidí podezřelých z velkovýroby pervitinu. O zásahu mluvil Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály

Policie zajistila také sklad na tablety, ze kterých se pervitin vyráběl, a velkokapacitní laboratoř. Podle Frydrycha je významný objem, ve kterém gang drogu vyráběl - deset kilogramů na jeden výrobní cyklus.

„Je to do jisté míry trend. Od roku 2009 statisticky zaznamenáváme vliv komercionalizace a velkoobjemové výroby pervitinu na našem území. A to zejména v souvislosti s aktivitami vietnamských kriminálních uskupení,“ uvedl Frydrich s tím, že tyto velkobjemové laboratoře jdou naproti masivnímu zvýšení zájmu o pervitin. Zejména v Německu a v dalších západoevropských zemích.

Léky se podle policie dostávaly do Česka z Turecka balkánskou cestou. „Jedná se o přímou reakci produkční scény na regulace v legislativě, ke kterým došlo loni v Polsku,“ dodal Frydrych.

Pervitin přináší podle šéfa protidrogové centrály největší zdravotní a sociální rizika, což se prý netýká jen velkoobjemových distribucí, ale drobné kriminality.

Metamfetamin (pervitin) | Foto: Český rozhlas

Pervitin - počet uživatelů | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme