Čeští politici k volbám na Slovensku: gratulace, ale i varování před extremisty
Blahopřání slovenskému premiérovi Robertu Ficovi za Smer i varování před nástupem nedemokratických stran. Tak vypadají reakce českých politiků na sociálních sítích na výsledek voleb do Národní rady SR.
Přes sociální síť twitter poblahopřál k vítězství Robertu Ficovi předseda české vlády Bohuslav Sobotka z ČSSD. Poznamenal také, že sestavit vládu v roztříštěném parlamentu nebude lehké.
Slovensku také popřál, aby mělo co nejdříve silnou a stabilní vládu, se kterou by Česko mohlo spolupracovat v rámci V4.
Gratuluji R.Ficovi k voleb.vítězství,sestavit vládu v roztř.parlamentu nebude lehké.Přeji Slovensku stabilitu,jsou to naši nejbližší přátelé
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 6. března 2016
Sestavit nový kabinet nebude lehké ani podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Mrzí ho, že se do parlamentu poprvé od listopadu 89 nedostalo Křesťanské demokratické hnutí, které tešně nedosáhlo hranice pěti procent.
Na Slovensku bude velmi těžké, pokud ne přímo nemožné, sestavit rozumnou vládu. Samozřejmě mě mrzí propad KDH a zároveň úspěch extremistů.
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) 6. března 2016
Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD má šanci na sestavení vlády doteď vládnoucí Směr-sociální demokracie.
„Připadá mi, že ta Sulíkova alternativa nemá moc šanci. Ať se podaří sestavit vládu, která bude stabilním partnerem, která zvládne, co čeká Slovensko, které bude předsednickou zemí Evropské unie. Jsem přesvědčen, že Směr bude schopen sestavit proevropskou vládu. A že Slovensko bude schopno to splnit. V tom jim držím palce,“ uvedl Zaorálek v České televizi.
Předseda opoziční ODS Petr Fiala naopak gratuloval Richardovi Sulíkovi. Úspěch strany Svoboda a solidarita označil za dobrou inspiraci.
Zisk osmi procent hlasů pro Lidovou stranu Naše Slovensko kontrovezního bánskobystrického hejtmana Mariana Kotleby je podle Fialy varováním.
Úspěch slovenských extremistů z LSNS je varováním. Nesmíme připustit posílení podobných nedemokratickych stran u nás ani jinde v Evropě.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 6. března 2016
Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura to za problém nepovažuje. Voliči tak prý dali jasný vzkaz zavedeným stranám, že je potřeba myslet na národní zájmy.
Robert Fico bude k vládnutí na Slovensku hledat nejméně dva koaliční partnery
Číst článek
Na fakt, že k nástupu extremistů zřejmě pomohla i předvolební kampaň Smeru, poukázal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier za ČSSD.
Slovenské volby: Sociální demokraté nemohou přebírat témata a rétoriku extrémistů, sami ztratí podporu a extrémistům otevřou prostor.
— Jiří Dienstbier (@jiridienstbier) 6. března 2016
Výsledky hlasování na Slovensku jsou podle europoslance Pavla Teličky lekcí pro ostatní politiky.
Slovenská volební lekce - populismus není klíčem k vládě, ale spíše k otevření dveří ještě populističtějším a krajním politickým subjektům.
— Pavel Telička (@Telicka) 6. března 2016
Telička upozornil také na to, že by se mohla opakovat podobná situace jako během českého předsednictví EU.
Zopakuje Slovensko tragickou chybu ČSSD, která během čs. předsednictví v EU sobecky svrhla vládu,nebo dokáže se shodnout na sestavení vlády?
— Pavel Telička (@Telicka) 6. března 2016
Myslet hlavně na zájmy Slovenska by měli politici podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa:
„Věřím, že se najde dostatek odpovědných politiků, kteří z pohledu té migrační krize, ale i z pohledu výrazného nárůstu zodpovědnosti Slovenska v době předsednictví, pochopí, že ty stranické zájmy musí jít stranou, a ten národní zájem by měl být prioritou.“
Sledovali jsme ONLINE: Premiér Fico i přes propad vyhrál volby a pokusí se sestavit vládu
Číst článek