Čeští politici kondolují po smrti čínského disidenta. Z Hradu zní: Nic zasílat nebudeme

Český premiér Bohuslav Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyjádřili soustrast nad úmrtím čínského vězně svědomí a nobelisty Liou Siao-poa, který zemřel ve čtvrtek na rakovinu jater. Hrad se ale podle mluvčího Jiřího Ovčáčka nepřipojí a kondolovat nebude, neboť mu to nepřísluší, uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkong, 13. července 2017: Liou Siao-po. Nezapomeňte.

Hongkong, 13. července 2017: Liou Siao-po. Nezapomeňte. | Zdroj: Reuters

„Nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po zasvětil svůj život prosazování a ochraně hodnot demokracie, lidských práv a spravedlnosti,“ napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v kondolenci zaslané vdově po zesnulém čínském aktivistovi Liou Siao-poovi.

Liou Siao-po prohrál svůj boj o život. Proslulý vězeň Komunistické strany Číny zemřel v 61 letech

Číst článek

Kondolenci v pátek zveřejnil i Úřad vlády na svých internetových stránkách. Sobotka v kondolenci dále uvedl, že i občané České republiky sdílejí hodnoty, jejichž obraně Liou věnoval svůj život. „Pociťujeme proto hluboký zármutek nad ztrátou vašeho manžela, který ztělesňoval odvahu a lidskost a jenž se mimo jiné inspiroval odkazem bývalého českého prezidenta Václava Havla,“ dodal premiér.

Soustrast vyjádřil na svém twitterovém účtu i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Jeho slova je zároveň třeba chápat jako oficiální stanovisko české diplomacie, odpověděla na dotaz iROZHLAS.cz mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová. Upozornila, že ministerstvo zahraničí Zaorálkova slova zkopírovalo také na svůj oficiální twitter. Co se vdovy po zesnulém Liou Sia týče, mluvčí zatím nemá žádné informace, že by se připravovalo prohlášení k jejímu dalšímu osudu či výzva české vlády k jejímu osvobození.

Žádnou nótu zasílat nebudeme

Kancelář prezidenta republiky Miloše Zemana žádné prohlášení vydat nemíní, uvedl na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Prezident republiky kondoluje hlavám státu, předseda vlády kondoluje premiérům, předseda Senátu kondoluje předsedům Senátu, atp. A toto pravidlo funguje všude na světě. Žádnou nótu zasílat nebudeme,“ reagoval mluvčí v SMS zprávě.

Prohlášení o Číně připravil Zaorálek. Plně odpovídá pozici vlády, řekl Sobotka

Číst článek

Navzdory Ovčáčkovým slovům se však kondolenční prohlášení už ve čtvrtek objevilo mimo jiné na webových stránkách Bílého domu. „Prezident Donald J. Trump byl hluboce zarmoucen zprávou o skonu držitele Nobelovy ceny míru a prominentního čínského politického vězně Liou Siao-poa. Prezidentova upřímná soustrast míří za Liou Siao-poovou manželkou, Liou Sia, a za jeho rodinou a přáteli. Básník, učenec a statečný obhájce Liou Siao-po zasvětil svůj život cestě za demokracií a svobodou,“ uvádí se v Trumpově kondolenci. Na toto upozornění už hradní mluvčí nereagoval.

Nobelův výbor se obává o vdovu

Norský Nobelův výbor v pátek vyjádřil obavy o osud disidentovy vdovy po Liou Siao-poovi. Zároveň vyzval čínské úřady, aby její svobody nebyly omezovány a aby – pokud si tak bude přát – mohla opustit Čínu.

Co se stalo Liou Sia? Po smrti disidenta roste strach o jeho vdovu, zmizela neznámo kam

Číst článek

Jeho choť byla od roku 2010, kdy její manžel získal Nobelovu cenu za mír, držena v domácím vězení, což se neblaze podepsalo na její psychické stránce. Podle přátel páru nevycházela snaha přesvědčit vládu, aby Liou mohl být léčen v zahraničí, ani tak z jeho zdravotního stavu, ale byla spíše pokusem dostat za hranice jeho ženu trpící silnou depresí. Před nečekanou diagnózou jejího chotě to byla právě ona, kdo podle přátel potřeboval naléhavěji pomoc. V roce 2014 u ní totiž lékaři zjistili srdeční problémy.

 

pj, mls, pla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme