Čeští politici se dál přou o Lisabonskou smlouvu

V Senátu se opět diskutovalo o ratifikaci Lisabonské smlouvy českými zákonodárci, výsledek se ale nedostavil. Ústavní komise Senátu sice přijala závěr Ústavního soudu, že Lisabonská smlouva není v rozporu s ústavním pořádkem České republiky, nicméně schválení dokumentu přímo nepodpořila. Skupina senátorů dál zvažuje podle senátora za ODS Petra Pakosty nový podnět k Ústavnímu soudu na přešetření souladu Lisabonské smlouvy s naší Ústavou, a to kvůli přenesení kompetencí z české vlády na Evropskou unii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lisabon

Lisabon | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Podle předsedkyně ústavní komise Senátu Jiřiny Rippelové (ČSSD) je další podání možné: "V případě, že Senát a Poslanecká sněmovna vysloví souhlas s ratifikací Lisabonské smlouvy, pak se může ještě zeptat 17 senátorů a 41 poslanců. To vše do doby, než Lisabonskou smlouvu ratifikuje neboli podepíše prezident republiky. A ten se může otázat také, do doby, než smlouva ratifikována je."

Senátor Petr Pakosta (ODS) řekl, že podle něj se Ústavní soud zachoval jako třetí komora parlamentu, když ohnul českou ústavu způsobem, se kterým nemůže souhlasit. Zároveň připustil, že mezi senátory ODS je snaha poslat Lisabonskou smlouvu k Ústavnímu soudu znovu a Radiožurnálu vysvětlil proč: "Článek 10 a) Ústavy říká, že pokud se některá kompetence má předat mimo Českou republiku, je třeba aktivního přístupu parlamentu. Lisabonská smlouva ale předjímá, že kompetence na Evropskou unii budou přecházet pouze z rozhodnutí Unie - a pokud členské státy setrvají v pasivitě, tak kompetence přejde. Tady se domnívám, že je velmi zásadní rozpor s českou ústavou, přesto Ústavní soud na tom žádný problém nenachází."

Senátor Jiří Diensbier (je v dolní komoře parlamentu za ČSSD) to považuje za další způsob, jak schvalování Lisabonské smlouvy oddálit: "Podle mě to takhle nejde dělat. Měli to podat hned a ne potom. To by se to mohlo posílat Ústavnímu soudu třeba desetkrát, protože Ústavní soud odpoví na nějaké otázky, pak se řekne: Ano, ale neodpověděl na jiné věci - ale na ty se nikdo neptal. Takže teď ani tak nejde o Lisabonskou smlouvu ani rozhodnutí Ústavního soudu, ale že se vymýšlejí neustále nějaké překážky, jak Lisabonskou smlouvu pokud možno odsunout nebo neschválit."

Podle senátora Petra Pitharta (KDU-ČSL) se tento krok dal od některých senátorů čekat, ale Ústavní soud by neměl rozhodnout jinak než u podání, které v dubnu loňského roku dostal od celého Senátu: "Ústavní soud odpověděl na určité otázky, bylo jich šest, ale musel prostudovat smlouvu celou. Takže v takovém případě předpokládám, že bychom nemuseli čekat tak dlouho na odpověď. Nedovedu si představit, že by ústavní soudci řekli: Ano, těchto šest bodů je v pořádku - a v duchu věděli, že zbytek je problém. To je vyloučeno."

Český parlament je posledním z unijních států, který se k dokumentu zatím nevyjádřil, přestože jsme aktuálně předsednickou zemí EU. Smlouvu schválilo už 25 zákonodárných sborů v Unii.

Vicepremiér Vondra hájil před europoslanci schvalování Lisabonské smlouvy v Česku

"Jakýkoli tlak zvenčí na ratifikaci Lisabonské smlouvy není užitečný," prohlásil před poslanci Evropského parlamentu český vicepremiér pro evropské záležitosti Alexander Vondra. Podle něj musí být rozhodnutí o přijetí Lisabonské smlouvy výrazem svobodné vůle a ne důsledkem nějakého zatlačení do kouta ostatními zeměmi. Obhajoval proto náš postup ratifikace a europoslancům řekl, že výbory českého parlamentu ukončí projednávání smlouvy v únoru, a pak se jí budou věnovat pléna Poslanecké sněmovny a Senátu.

V každém případě půjde o autonomní politické rozhodnutí, bez ohledu na to, jak daleko bude s případným druhým referendem nebo ratifikací Irsko. Vondra zdůraznil: "My jsme demokratická, zodpovědná země. Rozhodujeme se tady kvůli sobě. Neohlížíme se na jiné při našem vlastním rozhodování."

Na žádost jednoho z europoslanců o radu, na kdy si má vsadit, že u nás bude Lisabonská smlouva schválená, vicepremiér Vondra žertem odpověděl, že rady sázkařům nejsou zadarmo.

Přečtěte si ještě:
Čeští politici odsouvají debatu o Lisabonské smlouvě
Lisabonská smlouva zatím nenašla podporu ani v Senátu
Sněmovna přerušila debatu o Lisabonské smlouvě, vrátí se k ní v únoru

O vývoji kolem Lisabonské smlouvy píšeme i na webové stránce Českého rozhlasu EVROPSKÁ UNIE.

Pavel Novák, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme