Čeští průvodci přicházejí o zahraniční turisty

Čeští turističtí průvodci ztrácejí zahraniční klienty. Jak upozornil deník E15, cestovní kanceláře dávají přednost průvodcům z jiných zemí Evropské unie. Důvodem jsou unijní směrnice a také to, že v novele živnostenského zákona se průvodcovská služba stala takzvanou volnou profesí, lidé tedy nemusí mít žádnou zvláštní kvalifikaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradčanské náměstí v Praze | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Naproti tomu průvodci z okolních zemí jsou poměrně striktně svázáni přísnými pravidly. České profesionální průvodce tak podle Jany Mecnerové ze Sdružení průvodců České republiky živí pouze jednotliví turisté.

„Kromě obecných důvodů spojených s poklesem příjezdů turistů do České republiky vidíme jako důvod také otevření našeho trhu průvodcovských služeb občanům a průvodcům ze zemí Evropské unie,“ řekl předseda Asociace průvodců České republiky Stanislav Voleman.

Dodal, že jejich asociace se snaží upravit podmínky českých průvodců tak, aby odpovídaly okolním zemím.

Přehrát

00:00 / 00:00

O průvodcovských službách Stanislav Voleman v pořadu Svět o druhé na Rádiu Česko.mp3

Největší úbytek turistů, kteří se nechají českými průvodci doprovázet, nastal podle Stanislava Volemana u Poláků, Španělů a u klientů mimo Evropskou unii. Zejména se jedná o Rusko, Izrael. Tato situace souvisí s hospodářskou krizí.

„Hledají se levnější formy průvodcovských služeb, tedy když je poskytuje nekvalifikovaná osoba za méně peněz. Myslíme si, že to také souvisí s polským trhem, s tím, že naši roli zde převzali polští průvodci,“ řekl Stanislav Voleman.

Martina Mašková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme