Čeští Romové pokračují v migraci z Kanady do ČR

Světem hýbe kauza repatriovaných Romů z Francie do Rumunska a Bulharska. ČR se ale zabývá poněkud odlišnou problematikou, a to opětovné začlenění kdysi migrujících Romů zpět do české společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

romové | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Problematice se nyní intenzivně věnuje občanské sdružení Socioklub, které pro ministerstvo zahraničí provádí průzkum právě mezi romskými navrátilci z Kanady. Ti severoamerickou destinaci opouštějí kvůli vízům, která Kanada před rokem zavedla.

Podle publicisty Romana Krištova, který se na průzkumu rovněž podílí, většina Romů rozhodnutí vrátit se do ČR lituje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Migrace českých Romů. Téma pro publicistu Romana Krištofa.

„Ve valné většině tito lidé přišli v ČR takřka o vše, mluvíme li o době, kdy pobývali v Kanadě. Nezřídka kdy nemají kde bydlet a je těžko hledají práci,“ uvedl Krištof pro Rádio Česko a dodal:

„Většina těchto lidí se vrací také proto, že nechtějí akceptovat rozdělení vlastních rodin, kdy jedné části jsou udělena víza a druhé části ne. Poté většinou vzdají i odvolací proces vrací se domů. Na vlastní, ale i na kanadské náklady.“

Podle Krištofa nicméně existuje i procento Romů, kteří v Kanadě uspěli.

„Romové, podobně jako ostatní, často hledají práci v zahraničí. Řada z nich se skutečně uplatní nebo uplatnila. Například ve zmiňované Kanadě nebo třeba ve Velké Británii. K migraci dochází například směrem do států Beneluxu. Z valné části ale Romové nepochopili skutečnou podstatu azylové politiky na základě Ženevských úmluv. Z pohledu zmíněného průzkumu je proto určující, rozlišovat migraci azylovou a pracovní,“ uzavřel Krištof.

Lukáš Vincourek, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme