Čeští Romové zkoušejí štěstí ve Skandinávii

Nová migrační vlna českých Romů směřuje do Skandinávie. Jen během května požádalo ve Švédsku o politický azyl 74 českých Romů. Populární je i Finsko a Norsko. V Oslo letos o azyl žádalo už přes tři sta českých občanů. Valná většina z nich ale neuspěje, protože skandinávské státy považují Českou republiku za bezpečnou zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letiště | Foto: Jan Rosenauer

Žadatelé o azyl jsou proto podle konzulky našeho velvyslanectví v Helsinkách Eleny Řihánkové do tří týdnů posíláni zpět. "Většinou to funguje tak, že by se měli vrátit na vlastní náklady, pokud nemají dostatek finančních prostředků, tak by je měl vrátit dopravce, který je sem dopravil, anebo případně na náklady finského státu," uvedla konzulka pro Radiožurnál.

Důvody, které vedou Romy k odchodu z Česka, jsou různé. Rostislava Křivánková z Mezinárodní organizace pro migraci říká, že odcházejí z obavy o svoji bezpečnost, a také za lepší budoucností. "Nejvíce Romů uvádělo jako důvody odchodu to, že mají pocit, že tady jejich děti nemají žádnou budoucnost a že v zahraničí budou mít víc šancí. Další obrovský důvod je taková spojitá nádoba - nezaměstnanost a bydlení."

Marika Táborská, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme