Čeští senioři v ústavech užívají až 11 pilulek denně, často nevhodně

Příliš mnoho léků v nevhodných dávkách a kombinacích užívají čeští senioři v domovech sociální péče. Ukázal to průzkum Ústavu lékového průvodce. Staří lidé jsou navíc při podávání léků většinou zcela závislí na ošetřujícím personálu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírny odpadních vod paracetamol nedokážou zcela odbourat (ilustrační foto)

Čistírny odpadních vod paracetamol nedokážou zcela odbourat (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain | Zdroj: Pixabay

„Po operaci se mi zvýšil tlak, takže beru léky na tlak. Prášky jsem nikdy nezkoumala, důvěřuji panu doktorovi,“ říká dvaašedesátiletá Irena z Prahy.

Čeští senioři berou několik léků najednou, jak potvrdil i průzkum v sociálních zařízeních.

„Klienti užívají v průměru šest až osm léků, ať už na předpis, nebo volně prodejných, plus nějaké doplňky stravy, což reprezentuje až 11 tabletek denně. Průměrný věk klientů byl 82 let,“ popisuje Ivana Plechatá z Ústavu lékového průvodce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příliš mnoho léků v nevhodných dávkách a kombinacích užívají senioři v ústavech. Závěry průzkumu přiblížila Eva Rajlichová

Situaci také komplikuje to, že stejný přípravek může fungovat jinak u pacienta dvacetiletého a jinak u staršího.

„V játrech máme enzymatickou výbavu, která se podílí na metabolizaci léčiva. U starších lidí je změněná, takže nedochází k tak rychlému odbourávání některých léčiv,“ vysvětluje Milada Halačová, vedoucí oddělení klinické farmakologie Nemocnice Na Homolce.

„Největší problém jsem viděla v předepisování léčiv nevhodných pro seniory bez alespoň půlroční monitorace pacienta. Velký problém jsem viděla i v používání neadekvátních dávek,“ dodává.

Většina klientů je při užívání léků závislá na personálu

Většina klientů v domovech pro seniory je při podávání léků zcela závislá na personálu. Tuto zkušenost má i Martina Janatková z domova pro seniory v Jičíně.

„U nás je situace taková, že z 61 uživatelů jsou dva lidé schopni léky užívat a ostatním léky připravují a podávají kvalifikované zdravotní sestry,“ vypočítává.

V zahraničí mají podobná zařízení většinou vlastního klinického farmaceuta, který ve spolupráci s lékařem pravidelně vyhodnocuje účinnost předepisovaných léků.

ČRo, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme