Čeští studenti šíří věhlas Nicolase Wintona do světa, věří v Nobelovu cenu

Příběh Nicholase Wintona, zachránce stovky židovských dětí, se z Česka šíří do světa. Studenti gymnázia Open Gate postupně oslovují školy v zahraničí, aby se i ostatní dozvěděli o Wintonově činu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sir Nicholas Winton u sebe doma v Maidenheadu | Foto: Milan Kocourek

Založili i internetovou petici, pod kterou se už podepsalo přes 175 tisíc lidí. Podle nich by si Winton zasloužil Nobelovu cenu za mír.

Aktivity studentů podporuje i předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, která Wintona na ocenění v lednu navrhla.

„Doufejme, že Nicolas Winton se bude těšit života díky svému úžasnému smyslu pro humor a vitalitě a normálnosti,“ přeje mu Němcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O snaze českých studentů natáčela redaktorka Klára Bílá

„Protože on bere věci okolo sebe normálně, z ničeho nedělá velké drama, takže myslím, že si uchovává dobré duševní zdraví. Takže tady bude, doufám, hodně dlouho. A už bych si moc přála, aby se v Oslu rozkývali,“ dodala.

Angličtí studenti moc netuší

Studenti z gymnázia Open Gate plánují petici zaslat přímo komisi, která ocenění uděluje. Gymnazisté se navíc snaží příběh šířit i do celého světa. Oslovují proto spřátelené zahraniční školy.

Pedagog gymnázia David Nitsche podotkl, že například angličtí studenti o Wintonovi valné znalosti nemají.

„Je to velká škoda z toho důvodu, že Nicolas Winton je zaprvé sir, což je velký titul a reprezentuje všechny ctnosti, které se snaží britské školství prosazovat na britských školách,“ podotkl Nitsche.

Jména kandidátů na Nobelovu cenu za mír jsou tajná ještě 50 let po nominaci

Číst článek

„Strašně se mi líbí, že se vlastně čeští studenti rozhodli rozšířit příběh sira Nicolase Wintona. Nejen do světa, ale také zpátky do rodné země sira Nicholase,“ chválí.

Nobelova komise by měla rozhodovat na podzim. Nicholas Winton letos oslaví 104. narozeniny. V lednu byl na Nobelovu cenu navržen potřetí.

„My víme, že konkurence je velká. Nám nejde pouze o získání Nobelovy ceny, ale hlavně o to, aby si lidé uvědomili, že takové činy se stále dějí. A že má cenu něco podobného třeba udělat také,“ vysvětlila šestnáctiletá Karin Paštiková.

Klára Bílá, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme