Čeští Ukrajinci do války rukovat nechtějí. Za co, ptají se

Tohle není naše válka. I to říkají někteří Ukrajinci, kteří pracují v Česku a mohli by jednoho dne najít v poště povolávací rozkaz. Na východní Ukrajině to zatím vypadá všelijak a málokdo tuší, co bude dál. A ani Ukrajinci v Česku nevědí dne ani hodiny, co se u nich doma semele.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelitní městečko Hamry nad Sázavou, stavba, staveniště

Satelitní městečko Hamry nad Sázavou, stavba, staveniště | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

V nové zástavbě na okraji Prahy buduje parta lidí nový dům. Mezi nimi je i muž v montérkách, který nechce uvádět své jméno.

Že by měl z Prahy rukovat na frontu, si nedovede představit. Dostal už uniformu, pravděpodobně by byl členem Národní gardy.

Pětačtyřicetiletý Ukrajinec má českou manželku a žije zde i s celou rodinou. Žena se prý bojí, že on na východní Ukrajinu pojede. Jemu se ale jít bojovat opravdu nechce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ukrajincům žijícím v Česku se na východě jejich rodné země bojovat nechce. Co si myslí o tamní válce, zjišťoval Ľubomír Smatana

„Protože nevíme, proti komu bojujeme. Tedy víme, proti komu bojujeme, ale za co? Jsou to lidi, kteří v tom mají byznys a obyčejní lidé z toho prostě jenom trpí,“ říká.

To, že se Ukrajinci do boje ve své zemi nehrnou, za popření vlastenectví nepovažuje.

„Ani oni nejsou vlastenci, protože normální lidé od toho odjeli. Tam opravdu bojují jenom proruští žoldáci a o peníze,“ tvrdí.

„Rusáci jsou velmi dobře vyzbrojení. Oni v podstatě posledních 15 let jenom válčili a připravovali se na něco. Takže se proti nim bojuje těžko,“ vysvětluje muž.

NATO dá zřejmě jasně najevo připravenost bránit každou ze svých členských zemí

Číst článek

Povolávací rozkaz neočekává, protože má trvalé bydliště v Čechách. Jak ale přiznává, stálou adresu má i na Ukrajině. „Nikdo neví, jak to bude,“ uzavírá Ukrajinec.

Švédové nechápou, proč chce Zeman další důkazy o operacích ruských vojáků na Ukrajině

Číst článek

Ze stejného města na Podkarpatské Rusi pocházejí všichni chlapi na stavbě a ani jeden z nich nechce slyšet nic o tom, že by musel jít bojovat na východní Ukrajinu.

Ľubomír Smatana, Simona Bartošová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme