Čeští vojáci budou opět operovat v Afghánistánu

Poslanci totiž schválili návrh ministra obrany na vyslání naší protiteroristické jednotky do operace Trvalá svoboda. S misí souhlasí i Senát, který o vyslání vojáků hlasoval už včera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsadkář se samopalem sleduje | Foto: Petr Vavrouška

V afghánských horách bude vedle Američanů působit nejdéle půl roku 120 českých vojáků. V Afghánistánu, kde podle ministra obrany Karla Kühnla stále ještě působí zbytky Talibanu a sítě Al-Káida, budou podobně jako v roce 2004 bojovat proti terorismu.

"Jednotka bude nasazena ve stejné oblasti jako v roce 2004 - to znamená na základně Bagran asi 50 km severně od Kábulu, přičemž americká strana se zavázala, že zajistí její dopravu včetně vybavení, jak na místo určení, tak zpět do České republiky, a dále poskytne potřebné logistické zabezpečení v tom rozměru, který si jednotka o počtu 120 lidí nemůže zajistit sama," upozornil ministr.

Náklady pro českou stranu se vyšplhají na asi 132 miliony korun a ministerstvo obrany je pokryje z rezervního fondu na letošní rok.

Protiteroristická operace Trvalá svoboda je založena na třech rezolucích Rady bezpečnosti OSN a souhlasu afghánské vlády. Účastní se jí 19 zemí včetně 11 členů NATO, mezi nimi například USA, Británie, Kanada, Německo, Francie, Polsko a Slovensko.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme