Čeští vojáci mohou odjet do Mali, misi schválil i Senát

Senát bez větší diskuze podpořil vojenskou misi v Mali. Tam by zhruba padesátka českých vojáků měla chránit vojenskou základnu a ve druhé části mise zajistit výcvik maliské armády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští vojáci v Mali (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Vyslání českých vojáků podpořilo 61 ze 69 přítomných zákonodárců. Podle senátora za ČSSD Františka Bublana má unijní vojenská mise v Mali význam i pro bezpečnost Evropy.

„Ono to má přesah na celou Evropu a je skutečně ohrožena energetická bezpečnost. Tam se produkuje hodně ropy a dováží se do Evropy. Pokud by to přesáhlo hranice Mali, mohlo by se začít hroutit daleko víc okolních států a to už by byla opravdu těžká bezpečnostní situace,“ tvrdí Bublan.

Že misi schválili senátoři napříč politickým spektrem, překvapilo šéfa senátního klubu ODS Jaroslava Kuberu.

„Asi všichni uznali nutnost býti v takovýchto případech solidární. Jestli si někdo myslí, že se nás to netýká, tak svět se opravdu zmenšil, dnes se dá obletět ne za 80 dní, ale za několik hodin a stejně rychle létají i rakety,“ varoval Kubera.

V Chrudimi se už připravují výsadkáři

V první fázi odletí do Mali tři desítky vojáků. Většinu z nich tvoří chrudimští výsadkáři. Nejprve budou hlídat základnu v hlavním městě Bamaku. Později pak čeští vojáci pomůžou s výcvikem maliské armády.

Mise v Mali je nebojová, na vojáky ale přesto čeká řada nástrah - například vysoké teploty nebo riziko některých nemocí. Čeští vojáci mají v Mali působit celkem 15 měsíců. Do Afriky odjedou na začátku dubna.

Náklady na jejich účast hradí ministerstvo obrany. Letos za ni resort zaplatí 135 milionů korun. Podobnou částku by mělo České vydat také příští rok.

Islámští extremisté obsadili sever Mali loni na jaře. Tamní armáda je nedokázala zastavit, proto zasáhla Francie, která do země vyslala asi čtyři tisíce vojáků.

Mali | Foto: Český rozhlas

Igor Maňour, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme