Čeští vojáci odlétají pomáhat v boji s terorismem

Česká protichemická jednotka z Liberce se zapojuje do boje proti terorismu. Do Kuvajtu dnes odletělo prvních deset vojáků. Ti zajistí vylodění vojenské techniky a materiálu, který je už na cestě. Jádro jednotky odcestuje na místo určení v březnu. S vojáky se oficiálně rozloučili předseda sněmovny, ministři obrany a zahraničí a také místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chemici z Liberce | Foto: Radek Petrášek

S libereckými chemiky, kteří míří do Kuvajtu na misi v rámci operace Trvalá svoboda se dnes rozloučili vládní i armádní špičky. Vše se odehrávalo za přísných bezpečnostních opatření, proto do Štefánikových kasáren neměli přístup ani rodinní příslušníci, ani novináři. Vojáci 9. roty chemické ochrany dnes dopoledne v deštivém počasí předvedli vládním i armádním špičkám slavnostní přehlídku. Poté ministr vnitra Jaroslav Tvrdík, předseda sněmovny Václav Klasu a vrchní velvyslanec Spojených států Craig Stapleton přednesli projevy, ve kterých vyzdvihli význam liberecké jednotky a její účasti v boji proti terorismu.

Do Kuvajtu dnes odletěl desetičlenný předvoj. Skupina zajistí vylodění vojenské techniky a materiálu, který je už na cestě. Zbytek z 250 českých vojáků, mezi kterými bude i 7 žen, odletí v březnu. Úkolem českých vojáků zapojených do akce Trvalá svoboda bude chránit organizační štáb. Chemici budou spolupracovat s německými kolegy. Velitel protichemické základny v Liberci Jan Weiser Radiožurnálu řekl, k čemu jsou tito naši vojáci vycvičeni. "Tato jednotka je připravována na ochranu proti zbraním hromadného ničení, to znamená proti jaderným, chemickým a biologickým."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Weiser o vojácích

S vojáky se rozloučil také místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Toho se Radiožurnál zeptal, co zatím tato část roty bude v Kuvajtu dělat? "Je potřeba přesně zmapovat prostor kde budou, je potřeba zjistit, za jakých podmínek tam budou žít. To už se částečně ví, ale je potřeba, aby se tam objevil někdo objevil z té jednotky, která tam bude potom pobývat. Jsou to podmínky v Kuvajtu a jsou to podmínky samozřejmě se suchým vzduchem."

Ne všichni občané ale s cestou českých vojáků do Kuvajtu souhlasí. "Já bych tam žádnýho syna ani vnuka nepustila. To není dobrý. Co tam budou naši dělat? Taková malá země a cpe se všude. Ať si to tam vybojujou oni, je jich tam dost."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme